Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Як вибрати саджанці полуниці: горщикова і фріго-розсада

 • Перегляди: 7355
Як вибрати саджанці полуниці: горщикова і фріго-розсада

Продовжуємо розмову про саджанці полуниці (суниці садової).

Ми вже розповіли про свіжі саджанці полуниці і секрети їх посадки. Тепер поговоримо про використання саджанців типу «Фріго» (Frigo plants) та горщикову розсаду полуниці. Отже, технологія вирощування фріго-розсади полуниці така.

Фріго-розсада полуниці (суниці садової)

 1. Рослини з маточника викопують в другій половині листопада (в країнах з помірним кліматом заготівля саджанців може проводитись також в зимовий період).
 2. Маточні плантації при цьому заздалегідь підкошуються і молоді саджанці відрізаються від маточних кущів культиватором з вертикальними ножами.
 3. Саджанці охолоджують.

При температурі нижче +15 ° С зменшується метаболічна діяльність та проходить відтік вуглеводів у кореневища. Знижена температура і скорочення світлового дня сприяють диференціації генеративних бруньок (їх може утворитися до 4-5).

При температурі нижче +5 ° С рослини переходять в стан спокою - закладання генеративних бруньок та вегетативний ріст повністю припиняються.

Викопані рослини охолоджують, сортують та підрізають їх листя. Саджанці зберігають в поліетиленових мішках при температурі -1,5-1,8 ° С.

Коли ми починали своє господарство з вирощування полуниці, то використовували осінню посадку свіжих саджанців полуниці. Тепер ми майже повністю перейшли на застосування фріго-розсади.

Переваги фріго-розсади полуниці (суниці садової)

 • Від посадки до початку плодоношення саджанців за технологією «Фріго» проходить 60-70 днів. Саме ця особливість розсади і дозволяє планувати виробництво та проводити посадку в декілька строків для отримання позасезонної продукції. Таким чином створюється ягідний конвеєр для ринку свіжої продукції - з травня і до початку жовтня.
 • Через відсутність листкової поверхні Фріго-рослини приживаються набагато краще в порівнянні зі свіжовикопаними саджанцями.
 • Вже через кілька днів після висадки з'являються перші листки. Такий ранній та швидкий розвиток в поєднанні з наявністю підвищених запасів поживних речовин кореневища дозволяє в короткий термін сформувати достатню вегетативну масу полуниці (суниці садової).
 • Фріго-розсада за основними параметрами (кількість листків, площа листової поверхні, висота, кількість генеративних пагонів) в декілька разів перевищує свіжовикопану розсаду.

Стандарти фріго-розсади полуниці (суниці садової)

Загальноприйняті європейські стандарти передбачають поділ Фріго-саджанців на декілька класів в залежності від товщини коронки:

 • А + - товщина 15-18 мм, рослини мають в середньому по 3 генеративних бруньки, що дозволяє сформувати 25-30 ягід нормального розміру. Підвищена вартість таких саджанців окупається за рахунок отримання врожаю в межах 0,8-1 кг/м2 в рік посадки;
 • А - товщина 12-15 мм, ці саджанці закладають 1-2 генеративні бруньки, що дозволяє отримати 10-20 ягід. Урожай в перший рік при дотриманні технології вирощування може бути в межах 0,4-0,6 кг/м2;
 • В - товщина <12 мм, збір урожаю в рік посадки економічно недоцільний, так як видалення квітконосів кілька разів дозволяє сформувати посадки для плодоношення на наступний рік.

Горщикова розсада полуниці (суниці садової)

Ще один тип посадкового матеріалу, який стає надзвичайно популярним - це горшкова розсада - РР (plug plant).

Серед багатьох переваг РР-розсади слід зазначити такі:

 • вирощування рослин в контрольованому середовищі, що гарантує відсутність грунтових патогенів (збудників фітофтори і вертікуллеза)
 • швидка адаптація рослин при пересадці на ділянку або в теплицю.

Якщо при висадці свіжої розсади чи фріго-рослин протягом години потрібно почати полив дощуванням і застосовувати  його протягом 1-2 тижнів (в залежності від погодних умов), то для вазонів розсади для повного вкорінення цілком достатньо помірного крапельного зрошення.

Коріння РР-саджанців при пересадці на ділянку або в теплицю майже не ушкоджуються, зберігається основна маса кореневих волосків.

Із саджанцями полуниці ми розібралися. Наступного разу послухаємо поради професіоналів при вирощуванні суниці садової та перейдемо до висадки цієї солодкої ягоди в грунт.

До зустрічі. Всього Вам солодкого :)

При підготовці даної статті використовувались матеріали з публікацїії "Вирощуємо  суницю"  проекту МФК з розвитку плодово-ягідного сектору у Вінницькій області. Автори публікації Дмитраш Н.І., Босий О.В.

День поля