Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Все про вирощування моркви! Посів, догляд, збір урожаю

Все про вирощування моркви!

Ми звикли бачити моркву помаранчевою, але насправді Ви можете виростити моркву різних кольорів!

 

Чому варто її виростити?

Морква – культура для досвідчених городників. Вона вимоглива до вологи, світла і родючості ґрунту. Але якщо Ви впораєтеся із нею, то будете винагородженні хрустким, солодким і соковитим урожаєм, який, до того ж, добре зберігається. Два або три своєчасних посіви моркви повинні забезпечити Вас каструлею овочевого супу (повного вітаміну А) на весь рік! Ви можете спробувати безліч різних сортів моркви (такого розмаїття, як на прилавках з насінням, немає в жодному супермаркеті). Ми звикли бачити моркву помаранчевої, але насправді Ви можете виростити її різних кольорів: до 1700 більшість моркви було фіолетовою і білою! А помаранчевою вона стала відносно недавно на честь королівського дому Orange в Голландії.

Відомості про рослину

  • Час від посіву до появи сходів - 17-20 днів.
  • Середнє число насінин в 1 г - 700 шт.
  • Середній урожай з ряду довжиною 1 м - 1,2 кг (для ранніх сортів), 1,5 кг (для пізніх сортів).
  • Час від посіву до збору врожаю - 12 тижнів (ранні сорти), 16 тижнів (пізні сорти).

Вимоги до ґрунту

Моркву найкраще висівати безпосередньо в ґрунт. Виберіть відкрите, сонячне місце на вашому городі. Ніколи не додавайте свіжий гній при посіві моркви, оскільки це призведе до деформації коренеплоду (виросте вилка або тризуб), а також замість коренеплоду  Ви ризикуєте отримати тільки густе бадилля. Однак Ви можете також застосувати комплексне добриво за два тижні до посіву. З осені грядку слід глибоко спушити, щоб навесні земля залишалася рихлою - на ущільненому ґрунті морква виросте дрібна.

Посів моркви

Насіння моркви крихітне, тому Вас чекає ювелірна робота. Вам потрібен дуже рівний і дуже пухкий ґрунт, інакше насіння може впасти між брилами землі, і тоді йому буде складно прорости. Не пізніше середини квітня (або в березні для південних регіонів), посійте моркву рядочками на глибину 1 см з відстанню між рядами 15-20 см. Слідкуйте, щоб грядка моркви залишалася вологою і не пересихала, це прискорить проростання насіння. Морква проростає повільно, тому не лякайтеся, якщо Вам здається, що нічого не відбувається! Сходи можуть з'явитися через 2-3 тижні. Коли тоненькі паростки досягнуть приблизно 5 см, акуратно просапайте бур'яни.

Догляд за посівами моркви

Коли морква проросте прорідіть сходи, залишаючи між рослинами по 5-7 см.

Морква не терпить конкуренції з бур'янами, тому не допускайте росту бур'янів на своїх грядках. Із часом бадилля моркви створить густий навіс над Вашою грядкою, який сам буде стримувати ріст бур'янів.

Моркву не потрібно багато поливати, але в дуже суху погоду поливи слід здійснювати кожні два тижні.

Збирання врожаю

Рання морква дозріє приблизно через 10 тижнів після посіву, але Ви можете залишити її дозрівати на грядці ще 2-4 тижні. Висмикуйте моркву вручну або за допомогою садової вилки. Не залишайте її в землі надовго - занадто велика морква буде не смачною. Зберіть моркву в жовтні і покладіть у коробки з піском. Чесно кажучи, морква прекрасно зберігається і в ґрунті, але Вам доведеться чекати танення снігу, щоб дістатися до неї взимку :). Прибираючи моркву на зберігання, обов'язково видаліть листя, залишивши пеньочок близько 5 см.

Проблеми при вирощуванні

Морквяна муха - ось ще більша загроза для моркви, ніж бур’яни. Муха відкладає яйця біля коренеплоду і маленькі личинки роблять тунелі в моркві, через що вона починає гнити.

Щоб захистити корінь моркви варто вкрити всю грядку агроволокном, яке пропускає повітря, дощ і сонячне світло, але не Морквяну муху. Будьте обережні при проріджуванні сходів моркви - муху приваблює запах обірваного листя. Вирвані рослини слід знищити. Деякі овочівники суміщають посіви моркви з цибулею, яка відлякує муху і маскує запах моркви. Втім, інші овочівники посміюються над цією ідеєю. Настій з кропиви, цибулі та часнику також відлякує муху і приховує запах моркви.

Поради Fermeru.com.ua

  • Щоб не загущувати посіви насіння моркви змішують із торфом або піском. Ще краще використовувати дражироване насіння.
  • Стежти щоб насіння морква не впало занадто глибоко в ґрунт. Ось чому гарна обробка ґрунту так важливо, вона забезпечує посів насіння на потрібну глибину і формування красивого і рівного коренеплоду.
  • Деякі овочівники успішно висівають насіння моркви, наклеєне на паперову стрічку.
  • Якщо ґрунт бідний, вирощуйте сортотип Шантане.

День поля