Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Технологія вирощування часнику

  • Автор: Голодняк Л.А.
  • Перегляди: 47594
Технологія вирощування часнику

Сучасна технологія вирощування часнику від посадки до уборки врожаю.

Часник - холодостійка рослина, яка починає проростати при температурі +3...+5°С, легко переносить заморозки. Підрозділяється на два підвиди: стрілуючий(озимий) і нестрілуючий (яровий). Нестрілуючий часник утворює тільки цибулини, а стрілуючий, крім цибулин, формує стрілку, що несе на собі суцвіття, в якому утворяться повітряні цибулини (бульбочки). У кожному суцвітті міститься від 25 до 150 бульбочок. Озимі сорти відрізняються меншою кількістю та більшим розміром зубків, але ярові сорти краще зберігаються.

Агротехніка вирощування часнику

вирощування часнику

Попередники часнику

При озимому способі посадки часнику попередник повинен звільнити ділянку не пізніше кінця липня. Оскільки часник позитивно відзивається на післядію гною, то краще його розміщати після добре вдобрених гарбузових, бобових, коренеплодів на пучкову продукцію, ранніх зелених культур. Не рекомендується його повертати на колишнє місце раніше, ніж через 4-5 років, а також після культур сімейства цибулинних, картоплі, томату. Негативно впливає розміщення посівів часнику по свіжому гної, що позначається на ушкодженні його хворобами та шкідниками.

Коренева система в часнику слаборозвинена і перебуває у верхньому шарі ґрунту, тому його необхідно висаджувати на родючій ділянці, обробленій на глибину до 20-25 см з нейтральною реакцією ґрунтового розчину (рН 6,1-7,0). Цю культуру не можна розміщати як у знижених місцях, де навесні накопичується потала вода, так і на підвищених, де взимку вітер здуває сніг, і є загроза вимерзання часнику.

Захистити грядки від морозів можна, використовуючи мульчуючі матеріали. Ранньої весни цю мульчу необхідно видалити до появи сходів, щоб уникнути підпрівання рослин. При тривалому потеплінні взимку, що призводить до танення снігу, покривний матеріал краще зняти.

Для висаджування відбирають великі та середні цибулини часнику, які розділяють на зубки перед самою посадкою. При посадці використовують лише великі (більше 6 г) і середні (3-6 г) масою зубки. При тривалому розмноженні тільки зубками в рослинах часнику накопичуються збудники хвороб, що призводить також до його виродження. Тому бажано раз на 3-4 роки оновлювати весь посадковий матеріал. Для цього щорічно необхідно до 30% посівного матеріалу замінювати однозубками, вирощеними з повітряних цибулин.

Підготовка часнику до посадки

вирощування часникуПри підготовці посівного матеріалу необхідно відбраковувати ушкоджені зубки. Але якщо все-таки виявлений хоча б один хворий зубок, посівний матеріал треба за 12 годин до посадки замочити в слабкому розчині перманганату калію або 1 % розчині мідного купоросу. Можна використовувати і прогрівання цибулин перед посадкою у добре вентильованому приміщенні за температури +40.. +42°С протягом 8-10 годин. А щоб зубки не ушкоджувалися хворобами, їх не слід очищати від верхніх сухих лусочок.

Озимий часник висаджують восени, коли температура на глибині 5 см знизиться до + 12...+ 15°С.

  • На Поліссі та у Лісостепі - це III декада вересня - II декада жовтня,
  • у Степу - III декада жовтня - II декада листопада.

Посаджений у цей час часник встигає сформувати потужну кореневу систему, а це один з головних факторів отримання високого врожаю. І нехай не лякає вас поява сходів восени. Добре вкоріненому часнику не страшна зима. Гірше, коли часник іде на зиму з погано розвиненою кореневою системою, це знижує його зимостійкість.

Глибина та норма посадки часнику

вирощування часникуПри осінній посадці зубки великої фракції висівають на глибину 8-9 см, середньої - 6-7 см.

Навесні глибина закладення зубків має бути 4-6 см. Така глибина дозволяє розмістити посадковий матеріал у вологому ґрунті та запобігти випиранню зубків. У рядку більші зубки розміщають через 6-8 см, середні - через 4-6 см.

Норма посадки озимого часнику великих і середніх зубків однозубок складає 350-420 тис/га, дрібних 450-600 тис./га.

Схема розміщення рослин часнику має становити 45x4-5 см, також можна здійснювати посадку стрічковим способом - дворядним за схемою 20+50 см, трьохрядним -40+40+60 см. При вирощуванні цим способом зубки висаджують стрічковим пяти-шістирядним способом, відстань між рядами 20 см, а в ряду 10-1 2 см.

Догляд за посівами часнику

Ранньою весною озимий часник треба підгодувати азотними добривами, а гряди проборонити. Наступний догляд за посівами полягає у видаленні бур'янів і розпушуванні. Рихлити часник треба часто, але неглибоко, щоб не зашкодити коріння, які розташоване близько до поверхні ґрунту. Якщо повітряні цибулинки не потрібні, то після виходу стрілки з помилкового стебла її треба прищепити на відстані 5-10 см від суцвіття. Висмикувати стрілку не можна, це травмує цибулину та приводить до раннього полягання листів. Видалення стрілок збільшує врожай на 20-25%.

Збирання врожаю часнику

Збирання часнику потрібно проводити в суху погоду. Після того як часник буде викопаний із ґрунту, його потрібно добре просушити. Ушкоджені цибулини підуть для харчових цілей. Так само варто відкласти частину врожаю на наступну посадку. Висока лежкість буде лише в добре просушених голівок часнику. Тому не варто поспішати складати часник у сховище.

Часник забирають у другій половині липня, коли починають висихати нижні листи та жовтіти верхівки. Запізнюватися зі прибиранням не слід, інакше цибулини розпадуться на зубки та втратять лежкість.

Як зберігати часник

Часник варто зберігати роздільно, залежно від сорту, умов вирощування та використання.

Сорти стрілуючого часнику зберігаються значно гірше, ніж сорту не стрілуючого. Прибраний стрілуючий часник зберігають до осіннього (озимої) посадки (не обрізаючи листів і коріня) у приміщеннях, що добре продуваються, за температури +10...+12°С.

Краще зберігається часник нормально достиглий, вчасно зібраний і добре просушений. Часник згодом псується, проростає, підсихає, покривається плямами. Дуже важливо дотримуватися правильного режиму при зберіганні часнику, з огляду на особливості сортів. Відносну вологість повітря підтримують для продовольчого часнику на рівні 75-80%, а насіневого - 65-75%. Температура є основним чинником, що впливає на зберігання часнику. При низьких температурах спостерігається мінімальний рівень подиху, випар вологи та найнижча ураженість хворобами.

Способів зберігання часнику багато. Його поміщують на стелажі або в дерев'яні ящики шаром 12-15 см, сітчасті мішки, зберігають сплетеними у вінки або коси (нестрілуючі форми) у підвішеному стані на поперечині горища, сараю. В упаковці часник зберігається краще, ніж насипом. Добре зберігаються цибулини в дерев'яних ящиках - контейнерах із вентиляцією.

Найменші втрати в парафінованого часнику. Його опускають на кілька секунд у розплавлений парафін, потім обсушують, кладуть у капронову панчоху та підвішують у сухому місці.

Одним з нових способів є зберігання часнику в модифікованому газовому середовищі, що створюється при укладанні його в герметично закриті поліетиленові пакети із вставкою з газоселективної мембрани із розрахунку 4,5-6,0 кв. см на 1 кг продукції. У такій упаковці усередині пакетів створюється атмосфера зі зниженим до 6-8% вмістом кисню та підвищеним до 3-5% вмістом вуглекислого газу, що сприяє подовженню строків зберігання та одержанню цибулин високої якості.

Відео