Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Редис: вирощування у відкритому і закритому ґрунті

 • Автор: Кулікова Н. Н., зав. лабораторії селекції овочевих культу
 • Перегляди: 8980
Редис: вирощування

Як вирощувати редис у парниках, теплицях і у відкритому грунті - читайте у цій публікації.

Редиска - одна з найбільш ранніх культур. Висока холодостійкість і короткий вегетаційний період дозволяють овочеводам заробити на вирощуванні редису вже у квітні. Як вирощувати редис у парниках, теплицях і у відкритому грунті - читайте у цій публікації. Сьогодні редис поширений в Україні повсюдно. Висока холодостійкість, короткий вегетаційний період і порівняно скромні вимоги редису до тепла роблять його одним з найбільш бажаних овочів раннього весняного вирощування і споживання.

Особливості вирощування редису

 • Редис - холодостійка рослина. Сходи редису витримують зниження температури до -2...-3°С, а дорослі рослини -3...-5°С. Оптимальна температура для розвитку редису становить близько 16°С.
 • Посуха, надмірне підвищення температури, відсутність достатньої кількості поживних речовин у ґрунті призводять до швидкого стрілкування рослин.
 • Посіви редису проводять дуже ранньою весною і пізньою осінню. (Читайте коли правильно садити і сіяти овочі в різних регіонах України)
 • Редис висуває значні вимоги до вологи ґрунту і повітря. При недостатній кількості вологи рослина йде в стрілку.
 • Редис потребує пухких, добре оброблених городніх ґрунтів, з глибоким орним горизонтом, багатих гумусом і поживними речовинами. Важкі, холодні і щільні ґрунти не підходять для вирощування редису.
 • Редис не переносить удобрення свіжим гноєм, тому гній повинен вноситися під попередника.
 • Кращими попередниками для редису є добре заправлені органічними добривами огірки, томати, перець, баклажани та ін. Не слід вирощувати редис після капустяних і коренеплідних культур. (Читайте більше про сівозміни)
 • Надлишок азоту в ґрунті небажаний – це сприяє утворенню пор і порожнеч в м'якоті, а також призводить до загнивання коренеплодів.
 • Перед вирощуванням редису ґрунт восени ореться глибоко плугом з передплужником. Бажано для редису під осінню оранку вносити добре перепрілий гній.


Чи знаєте Ви, що... 

Редис вирощували у Китаї ще 3000 років тому. А при будівництві піраміди Хеопса будівельники вживали величезну кількість редису, званого Surmaia.

Вигонка редису в парниках

СТРОКИ ВИСАДКИ. Для отримання редису в кінці березня - на початку квітня насіння висівають в парниках 15-20 лютого. Стандартний розмір парників 105 х 150 см. Для набивання парників використовують гній. Кращим біопаливом вважається кінський гній, але так як кінського гною при великій кількості парників не вистачає, його замінюють коров'ячим.

ГРУНТ. При набиванні парників коров'ячим гноєм для додання пухкості до нього домішують тирсу, стружку та інші матеріали. Для попередження охолодження гною на дно парника насипають тирсу, стружку або торф шаром 10-12 см. Через 4-5 днів, коли гній в парниках розгориться, у парники додають гноій і досипають землі.

Для круглих сортів редиски землю насипають шаром 12-14 см, для довгих - 20-22 см.

ПОСІВ РЕДИСУ. Найкращим способом посіву редиски є гніздовий, оскільки він забезпечує найкращі умови для формування коренеплоду і підвищує вихід товарної продукції. Ранні сорти редиски із дрібним листям висівають з площею живлення 4 х 5 см, середні сорти - 5 х 6см, пізні сорти з густим листям - 7x7 см.

При посіві редису в кожну лунку кладуть по дві насінини, закладають їх на глибину 0,5-1 см. При такому посіві на кожну раму висівають від 7 до 10 г насіння.

ТЕМПЕРАТУРНИЙ РЕЖИМ. За нормальних умов вологості та температури сходи редису з'являються на 2-3-й день після посіву. З появою сходів необхідно забезпечити рослини нормальним освітленням і вологою. При нестачі світла рослини сильно витягуються; за високої температури і підвищеної вологості редис піддається захворюванню чорною ніжкою.

У період вирощування редиски в парниках підтримують наступну температуру:

 • з моменту посіву до початку утворення коренеплоду 12-15°С,
 • в подальшому - 15-1 8°С,
 • в сонячні дні температура не повинна перевищувати 20-22°С,
 • в похмурі дні - не вище 15-17°С.

ДОГЛЯД ЗА РЕДИСОМ. Парникова земля повинна бути весь час вологою - 60-65% від повної вологоємності. Поливають теплою водою (температура води 20-25°C).

Якщо сходи витягнулися, необхідно провести підсипку землі і легке підгортання рослин, інакше коренеплоди набувають неправильної дзвіноподібної форми і втрачають свій товарний вигляд.

ЗБІР УРОЖАЮ. У ранніх сортів через 20-23 дні, а у середньоранніх сортів через 25-27 днів після посіву починається збір редису. Вибірку потрібно проводити регулярно, вибираючи кожного разу всі коренеплоди, які досягли до моменту збирання споживчої стиглості, не допускаючи їх переростання.

Посів редиски в парниках починається в лютому і закінчується в середині квітня. З другої половини квітня редис вирощують вже у відкритому ґрунті.

Вирощування редиски у відкритому ґрунті

вирощування редискиДля вирощування редиски у відкритому ґрунті відводять ділянки з найбільш родючим, пухким, по можливості чистим від бур'янів ґрунтом. З осені проводять оранку і вносять мінеральні добрива. Весною перед посівом здійснюють рихлення. Навесні посів необхідно проводити якомога раніше: щойно з'явиться можливість працювати в полі! (березень-квітень). Осінній посів проводиться у вересні.

Посів проводиться багаторядковими стрічками шириною 1,2-1,5 м при відстані між рядками 10-12 см. Між стрічками залишають доріжки для догляду шириною 40-50 см, по яким в сильні і тривалі посухи проводять поливні борозни. На 1 м2 висівається близько 2 грам насіння на глибину 1,5-2 см. Насіння проростає через 4-5 днів після висіву.

Під час вегетації догляд за редисом полягає у своєчасній прополці, проріджуванні і, в разі потреби, у поливах. Необхідно звернути особливу увагу на проріджування, яке треба починати після масового проростання насіння і позначення рядків. Відстань у рядах між рослинами після проріджування має бути 3-6 см. Якщо рослини вчасно не прорідити, вони швидко витягуються і викидають стрілку, в деяких випадках без утворення коренеплодів.

Догляд за посівами зводиться до розпушування ґрунту в міжряддях. У суху погоду проводять полив. Збір редису проводять вибірково, у 2-4 прийому через 3-6 днів. Перший збір проводять приблизно через 20-25 днів після посіву. Неприбраний вчасно редис швидко грубіє, дрябліє і стає непридатним для споживання.

Редис пошкоджується зазвичай хрестоцвітними блішками, які при тривалій посусі можуть знищити врожай. Оскільки редиска - зеленна культура, застосування інсектицидів не допускається. Найкращий зі способів захисту від хрестоцвітної блішки - це ранній весняний посів.

День поля