Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Розбираємося в сортотипах моркви

  • Автор: FermerU.com.ua
  • Перегляди: 5474
Сортотипи моркви

При виборі сорту моркви необхідно звертати увагу на те, до якого сортотипу він належить. 

Залежно від форми коренеплоду сорти моркви в світі розділяють на 11 сортотипів (дивіться інфографіку). Із них в Україні вирощують п’ять: Нантський, Шантане, Геранда, Каротель, Флакке. Кожен з них має свої плюси та мінуси.

Сортотипи моркви

 

Сортотип Нантський

Одним із кращих сортів моркви цього сортопипа фахівці називають гібрид Лагуна F1 (Nunhems, Голландія). Сортотип має невеликий розмір листя (їхня частка від маси рослини складає 25%). Коренеплоди - циліндричні із тупим або трохи загостреним кінчиком та округлою, невеликою серцевиною, по кольору близькою до м'якоті. Цей сортотип відрізняється раннім і середнім дозріванням коренеплодів, придатний як для одержання пучкової продукції, так і для споживання у свіжому вигляді та переробки.

Читайте також: Як вибрати кращі сорти і гібриди моркви 

Сортотип Шантане

Характеризується добре розвиненим, прямостоячим листям, частка яких складає 40% від маси всієї рослини. Коренеплоди – трикутної форми із загостреним кінчиком і середньою серцевиною. Ці сорти придатні для споживання у свіжому вигляді, зберігання та переробки.

Найчастіше це середньо- і пізньостиглі сорти: 

  • Курода Шантане F1(SAKATA, Японія), 
  • Абако F1 (Seminis vegetable seeds, Голландія), 
  • Колтан F1 (Nunhems, Голландія)

Сортотип Геранда

Відрізняється короткими, зрізано-конічними коренеплодами із закругленим кінчиком. При цьому сорти характеризуються прямостоячим, середніх розмірів листям, великою гранованою серцевиною, що складає більше 60% діаметра коренеплоду. До цього сортотипу належить та відомий вітчизняний сорт Оленка (ИОБ НААН, 1995), дуже скоростиглий і відмінний для пучкової продукції, але коренеплоди його схильні до розтріскування.

Сортотип Каротель

Відрізняється закругленими та закруглено-овальними коренеплодами із великою серцевиною та найменшим вегетаційним періодом (до 100 днів).

Сортотип Флакке

Сорти характеризуються найбільш пізніми (понад 120 днів) термінами дозрівання, відрізняються більшими розмірами листя, частка яких складає 50% від маси рослини та добре придатні для механізованого збирання. Коренеплоди – великих розмірів, видовжені, із округлою та великою серцевиною, до 65% від їхнього діаметра. Ці сорти найбільш придатні для консервної промисловості та тривалого зберігання, оскільки накопичують достатню кількість сухих речовин і відрізняються високою лежкістю. Однак їх бажано вирощувати на грядах або гребенях, у добре підготовленому ґрунті із рівномірним зволоженням, щоб одержати коренеплоди більших розмірів (середня маса коренеплодів 200–300 г). До цього сортотипу належить гібрид Колтан F1 (Nunhems, Голландія).

© Юлія Супрунова, «Фермеру України»

День поля