Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Вісім секретів вирощування розсади овочів

  • Перегляди: 11514
Вісім секретів вирощування розсади овочів

Вирощування розсади — це старт майбутнього сезону, до якого кожен овочівник готується серйозно і завчасно.

Як агроном, я розумію, що всі нюанси вирощування розсади основних овочевих культур в цій публікації я не зможу освітити повністю, але все-таки спробую розкрити на рівні аматорів і професіоналів ті моменти, де найбільше обпікаються овочівники.

Секрети вирощування розсади

Отже, вирощування розсади складається з ряду незамінних правил.

Секрет вирощування розсади №1: 
правильний підбір сортів і гібридів.

Не намагайтесь іти шляхом купівлі сумнівного і дешевого насіння. Це шлях в нікуди, оскільки погане насіння не забезпечить нам валовий дохід і якість. Гарне насіння – це успішний старт. Порахуйте витратну частину насіння і переконайтеся, що це не основні витрати. Особисто я віддаю перевагу використанню насіння провідних насіннєвих фірм, таких як «Рійк Цваан», «Семеніс», «Бейо» та інші. Тут є якість і величезний потенціал.

Секрет вирощування розсади №2: 
вирощуємо сіянці тільки в касетах

Вирощування розсадиЦе економно і якісно. Посів по-старому в ящики і на стелажі не дає того результату, який дають касети. А чим заповнити вічка касет? Це те питання, яке ігнорують багато овочівники, а даремно. Дернова земля, яку часто використовують фермери - це відлуння минулих років, навіть якщо ви готуєте її в суміші з перегноєм та пухкими матеріалами. Тому - ось наступний секрет вирощування розсади.

Секрет вирощування розсади №3: 
використовуємо якісну ґрунтосуміш

На сьогодні, і навіть на вчора, актуальним стало використання знезаражених ґрунтосумішей на основі високоякісних торф'яних субстратів. Фахівцями нашого центру впродовж ряду років проводилися експерименти по застосуванню різних субстратів. І зараз я можу заявити, що самі позитивні результати дав нам торф'яної живильний субстрат «Super Terra», виробництва компанії «Норд Торф» (Литва) з додаванням кокосової стружки в співвідношенні 3 до 1. Але ще більше нас надихнула ґрунтосуміш «Щедра земля», вироблена вже в Україні на основі високоякісних торфів з додаванням кокосового волокна і всіх необхідних поживних елементів. Випробуйте самі і ви не пошкодуєте!

Секрет вирощування розсади №4: підготовка насіння

Вирощування розсадиЕмбріон насіння (на малюнку ліворуч) має реалізувати свій потеніал, а для вдалого старту йому потрібна підготовка. Якщо насіння ранньої капусти я не готую спеціально, то насіння томата, перцю, баклажана вимагають додаткових зусиль для одержання рівномірних і якісних сходів. Зараз на ринку України користується попитом прекрасний стимулятор «Мегафол». Всього два грами цього препарату на 1 літр води дозволить отримати прекрасні рівномірні сходи. Як це зробити? Найпростіший і доступний спосіб - це розбавити 2 грами «Мегафол» на 1 літр води, занурити туди насіння (можна окремо в марлевій пов'язці) і витримати певний час.

Секрет  вирощування розсади №5: 
висівати насіння треба правильно!

Порожньою касетою робимо поглиблення у касеті з субстратом, натискаючи нею в вічка. З'являються поглиблення. У ці поглиблення необхідно з маленької лійки залити розчин «Превікур» (15 г на 10 л води), або робочий розчин препарату«Гумат ЕМ-1» чи їм подібний, покласти насіння і присипати тим же складом торф'яного субстрату. Касети ставимо в тепле місце, можна прикрити їх агроволокном або плівкою. Температурний режим для кожної культури до сходів тримаємо згідно рекомендаціям. На 3-4 день з’являються сходи. Я вважаю, що це перший критичний період для всіх культур. У цей час важливо дотримуватися наступних правил.

Секрет вирощування розсади №6: підсвічування рослин

Не намагайтеся це зробити підсвічування рослин за допомогою простих ламп. Там немає сонячного спектра! Тільки дзеркальні натрієві лампи мають повний сонячний спектр! Ними і скористайтеся. Перші три доби зовсім не вимикайте освітлення, інакше це загрожує витягуванням розсади. Крім того, знизьте до допустимого мінімуму (для кожної культури окремо) температуру на 5-7 днів і уважно слідкуйте, щоб ваша ґрунтосуміш не пересихала.

Секрет вирощування розсади №7: підкормка

Мій досвід полягає в тому, що при підсипання субстрату я використовую препарат «Рост-концентрат». Він не тільки живить рослину, але й стимулює кореневу систему. У міру підсихання субстрату я застосовую розчин «Рост-концентрату» з розрахунку 20 мл на 10 літрів води. Підсвічування зменшую до 16 годин на добу. При появі другого справжнього листка рослина дуже чутлива до нестачі кальцію і магнію! У цей період необхідно дати підживлення з розрахунку 12 г нітрату кальцію і 8 г нітрату магнію. Подальший полив і підгодівлю я здійснюю на базі «Рост-концентрату».

Секрет  вирощування розсади №8: пересадка сіянців

Пересадку сіянців (зауважте, не пікіровку, а пересадку) я здійснюю в горщики. Горщик теж засипаю ґрунтосумішшю з додаванням кокосової стружки. При поливі пересаджених сіянців використовую розчин гуматів з «Триходермином» і «Планрізом». Ефект вражаючий! Надалі використовую їх для поливу аж до висадки рослин на постійне місце. Дуже важливий агроприйом - це розстановка рослин. Якщо є така можливість - зробіть це.

І ще. Перш, ніж ви скористаєтеся цими порадами, ви повинні знати (особливо це стосується томатів), до яких типів відноситься даний гібрид. Якщо це гібрид вегетативного типу, ви повинні при висадці мати першу квітучу кисть. Якщо рослина генеративний - ні в якому разі не домагайтеся зацвітання першої кисті. Це дуже важливо!

Далі - висадка. Але це вже інша тема, теж важлива і не менш відповідальна. Можливо, ми про це ще поговоримо. Я ж завжди буду радий допомогти вам своїми консультаціями.

Сергій Ковальчук, агроном

Обов'язково читайте:

 

День поля