Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Технологія вирощування огірка на шпалері

 • Автор: Ростислав Супрунов
 • Перегляди: 17504
Технологія вирощування огірка на шпалері

Стабільний врожай огірків можливий лише за умови крапельного зрошення та опорної системи.

Продовжуємо розповідати про сучасні технології вирощування овочів. Сьогодні поговоримо про те, як вирощувати огірки на шпалері.

Переваги вирощування огірка на шпалері:

 • Економія площі.
 • Можливість одержання більш високого врожаю.
 • Спрощення системи обробки засобами захисту рослин.
 • Простіше збирати врожай.
 • Зниження відсотка нестандартних і перерослих плодів.

Підготовка ґрунту

Після збирання попередника (озима пшениця, багаторічні трави, томати, цибулю, моркву, перець, капуста) вносять мінеральні та органічні (40-60 т / га гною) добрива.

Норма внесення мінеральних добрив для огірків становить (кг / га д.р.):

 • для Полісся - N45Р60К60,
 • для Правобережного Лісостепу - N60Р60К90,
 • для Лівобережного Лісостепу - N60Р120К90,
 • для Степу - N120Р120К60.

Ранньою весною приступають до передпосівного (передпосадкового) обробітку ґрунту. Проводять зяблеву оранку на глибину 25-30 см. Зяб боронують, глибина обробки 4-5 см.

У другій-третій декаді квітня проводять культивацію на глибину 10-12 см. Після цього ділянку розбивають для установки шпалерних стовпів.

Як побудувати опорну систему для шпалер

вирощування огіркаВ якості опори для шпалери використовують дерев'яні або металеві виноградні шпалерні стовпи або арматуру. Їх встановлюють в рядку на відстані 5 м один від одного. Висота над поверхнею ґрунту - 180-200 см. Ширина міжрядь - від 1,5 до 3 метрів. Крайові стовпи встановлюють під кутом 60-70 ° до поверхні ґрунту, на глибину 70-80 см.

Для стійкості крайові стовпи зміцнюють якорями - використовують металевий куточок завдовжки 1 м, який забивають під кутом 60-70 ° до поверхні ґрунту на глибину 85-90 см. Якір обв'язують дротом діаметром 3-4 мм, кінець якого міцно закручується навколо крайового стовпа, вище верхнього ряду дроту. У верхній частині стовпів, посередині, а також внизу на відстані 5-10 см від ґрунту натягується дріт (можна використовувати залізний оцинкований дріт діаметром 2,5-3 мм), на який кріпиться нейлонова сітка з розміром клітини 15x1 8 см. За допомогою цієї сітки рослини направляють через кожні 2-4 дні до верхнього дроті, після чого вони розвиваються вільно.

Прямий висів огірка в ґрунт

Безрозсадним способом огірок на шпалері вирощують з степових районах, а розсадним - в лісостепових і на Поліссі.

Висівати насіння слід після того, як ґрунт достатньо прогріється і мине небезпека загибелі сходів від заморозків.

Якщо температура в момент посіву менше +12°С, для появи сходів потрібно більше часу, паростки з'будуть слабкими і чутливими до грибкових захворюваннь.

Норма висіву залежить від схеми посіву, стану ґрунту, сорту або гібриду. Глибина загортання насіння 3-4 см на важких ґрунтах і 4-5 см на легких.

Схема посіву огірків може бути стрічковою або рядовою. При крапельному зрошенні міжряддя мають бути ширші, ніж при дощуванні. Використовують такі основні способи посіву за схемами розміщення рослин.

Широкорядна:

120x20 – 41 666 рослин / га
120x25 – 33 333 рослин / га
120x30 – 27 777 рослин / га
150x20 – 33 333 рослин / га
150x25 – 26 666 рослин / га
150x30 – 22 222 рослин / га
160x30 - 20 800 рослин / га
190x30 – 17 500 рослин / га
230x20 -21 700 рослин / га

Стрічкова:

120+40 x20 – 62 500 рослин / га
120+50 x20 – 58 824 рослин / га
120+60 x20 – 55 555 рослин / га
140+50 x30 – 35 100 рослин / га
150+40 x20 – 52 632 рослин / га
150+50 x20 – 50 000 рослин / га
150+60 x20 – 47 619 рослин / га
160+50 x30 – 31 700 рослин / га
190+50 x30 – 27 780 рослин / га
210+30 х30 – 32 000 рослин / га
230+50 x25 – 28 570 рослин / га
240+30 x30 – 28 000 рослин / га.

Вирощування розсади огірка

Розсадний спосіб вирощування огірка дозволяє отримати не тільки ранній урожай плодів (раніше на 2-3 тижні), а й забезпечує більшу кількість ранньої продукції (до 70-80%) і високий стабільний урожай.

Вирощування огірківВисівати насіння на розсаду необхідно з таким розрахунком, щоб до висадки в ґрунт вік розсади був 20-25 днів. Огірки погано переносять пересадку, тому розсаду слід вирощувати в горщиках або в касетах. Використовують торфоперегнійні горщики або кубики розміром 6x6 або 8x8 см. Для живильної суміші використовують торф, дернову землю, перегній та інші речовини.

Насіння можна висівати як сухим, так і пророщеним. Температуру повітря після посіву підтримують на рівні 27-28°С. Після появи сходів її знижують до 16-18°С, щоб рослини не витягувалися, а через тиждень знову підвищують до 18-25°С. У нічний час температура повинна має на рівні 12-14°С. Готова розсада повинна мати 3-4 справжніх листочки. Перед висадкою розсаду необхідно загартувати. Для цього за тиждень до висадки у відкритий ґрунт зменшують поливи і температуру, збільшують тривалість провітрювання теплиць, а перед висадкою залишають відкритими теплиці на ніч.

Не можна допускати зниження температури нижче +6°С, так як це може привести до загибелі рослин.

Догляд за посівами огірка

Щоб уникнути пошкодження посівів весняними заморозками і для того, щоб отримати ранню продукцію, використовують дуже чутливу до інфрачервоних променів плівку і агроволокно типу агріл або спанбонд. Плівка сприяє більш швидкому нагріванню ґрунту і дозволяє отримати продукцію на кілька днів раніше. Прозору (білу) плівку застосовують на відносно чистих полях, темну - на сильно- і середньозасмічених.

Агроволокно захищає посіви від заморозків, шкідників і денних перегрівів, а також не заважає атмосферним опадам проникати в кореневий шар ґрунту.

Для мульчування варто використовувати як рослинну біомасу (солому, торф, тирсу), так і синтетичну плівку. Під мульчею утворюється вологе тепле середовище, в якому розвиваються різноманітні ґрунтові мікроорганізми, для яких біологічна мульча служить живильним субстратом. Під дією мікроорганізмів мульча поступово перетворюється на гумус.

Мульчування ґрунту світлонепроникної плівкою в поєднанні з крапельним зрошенням дозволяє економити поливну воду, створює сприятливі умови для росту коренів і всього рослини, звільняє ґрунт від бур'янів в рядах, попереджає його ущільнення, сприяє підвищенню врожайності. Для оптимального нагрівання ґрунту доцільно прикривати його плівкою як мінімум за два тижні перед посівом або посадкою.

Формування рослин

Формувати рослини можна в одне стебло (урожай буде більш раннім) або в два стебла (урожай пізніший через більше навантаження на кореневу систему).

При веденні культури в одне стебло на перших 3-4-х вузлах видаляють повністю плоди і пасинки, залишаючи одне стебло і листя, на 2-3-х наступних вузлах пасинки прищипують над першим вузлом. Далі пасинки вкорочують над 3-5-м вузлом, залежно від загущеності. Після того як центральне стебло досягає вершини шпалери, його направляють всередину ряду.

Інший варіант формування: ведення в одне стебло з пасинкуванням над 3-4-м вузлом. Ці операції потрібно проводити акуратно, щоб створювати менше ран на рослині. Заведення стебел має проводиться 1-2 рази на тиждень.

Фертигація (підживлення)

На крапельному зрошенні відмінні результати отримують при використанні стандартної технології внесення добрив: основне внесення і підкормки протягом сезону вегетації. На крапельному зрошенні добрива вносяться методом фертигації.

В основне внесення найчастіше дають фосфор і калій. Для основного внесення можна використовувати суперфосфат, амофос, нітроамофоска та інші.

Добре розчинні добрива (аміачна селітра, карбамід) вносяться в якості підгодівлі через систему крапельного зрошення.

Норми добрив для фертигації в кг / га / день поділяють на три періоди вирощування.

 1. Від посадки (посіву) до наростання достатньої вегетативної маси.
 2. Від початку цвітіння до початку зав'язування плодів;
 3. Період масового плодоношення, аж до завершення збирання.

Захист від шкідників і хвороб

Найбільш поширеними ґрунтовими шкідниками огірка у відкритому ґрунті є дротяники, мурахи, личинки паросткової мухи. У боротьбі з ними рекомендується обробка інсектицидом Карате Зеон 050 (0,1 л / га, період очікування 7 діб, максимальна кількість обробок - 1).

Проти павутинних кліщів застосовують акарицид Актеллік 500 ЕС, к.е. (0,3-1,5 л / га, період очікування 20 діб, максимальна кількість обробок - 2). При появі трипсів, попелиці, клопів проводять хімічні обробки вищевказаними інсектицидами.

Збирання врожаю огірків

вирощування огіркаРоботи з прибирання врожаю огірків є найбільш трудомісткими. Плоди необхідно збирати регулярно, бажано в ранкові години, щоб уникнути перегріву. При запізнюванні зі зборами, в жарку погоду великий відсоток урожаю втрачає товарну цінність.

Щоб отримати якісну продукцію, яка відповідає всім вимогам консервних заводів продукцію, збирання потрібно проводити щодня, не допускаючи переростків.

У період масового збирання переросли плоди необхідно обов'язково прибирати. Вони виснажують рослини, використовуючи додатково живильні речовини, а значить, знижують врожайність.

Умови для отримання високих врожаїв огірків і досягнення економічної  ефективності:

 • застосування технології вирощування огірків на шпалері з використанням краплинного зрошення;
 • підбір сортів і гібридів, які рекомендовані для вирощування в даній зоні;
 • створення конвеєра з сортів і гібридів для переробки та свіжого ринку;
 • застосування інтегрованої системи захисти рослин;
 • внесення комплексу макро- і мікроелементів згідно агрохімічному аналізу ґрунту, поєднання кореневих і позакореневих підкормок;
 • використання розсадної технології для поотримання ранньої продукції;
 • дотримання оптимальної густоти стояння рослин, згідно рекомендацій для сорту або гібриду;
 • забезпечення повного догляду за рослинами, створення оптимального водного, повітряного і поживного режимів.

Відео