Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Як отримати високий врожай картоплі: агротехніка вирощування

 • Автор: Іван Заболотний
 • Перегляди: 17984

Запорука врожаю - правильний вибір сорту і своєчасний захист від шкідників і хвороб.

Ми вже розповідали про 5 ефективних способів вирощування картоплі. Сьогодні розглядаємо агротехніку вирощування картоплі та публікуємо поради дрібним і великим фермерським господарствам.

Вибір сорту

Високі урожаї картоплі багато в чому залежать від правильно підібраного сорту. За тривалістю вегетації сорти картоплі ділять на групи:

 • ранні (готові до збирання через 50-60 днів після посадки) – такі, як Рив’єра, Мінерва, Імпала, Ероу, Арієль, Беллароза та інші;
 • середньоранні (60-80 днів) – такі як, Санте, Рокко та інші;
 • середньостиглі (80-100 днів);
 • середньопізні (110-120 днів);
 • та пізні (більше 120 днів).

У бульбах ранніх сортів вміст крохмалю становить 12-14%, у пізніх - до 24%. Слід знати, що пізні сорти мають більш високу врожайність.

Проте навіть дуже хороший сорт не слід культивувати більше восьми або 10 років. На зміну йому має приходити новий, з кращими властивостями і врожайністю, «підігнаний» до умов саме вашого району обробітку.

Рекомендовані cорти картоплі

Рив’єра

Виробник: Компанія АГРІКО (Голландія)

Вирощування картоплі

Ранній високоврожайний сорт столового призначення, накопичує врожай до появи фітофторозу, має гарний товарний вигляд.

Імпала

Виробник: Компанія АГРІКО (Голландія)

Вирощування картоплі

Ранній високоврожайний сорт столового призначення. Можливість отримання раннього врожаю у середній зоні або двох врожаїв в південних регіонах.

Санте

Виробник: Компанія АГРІКО (Голландія)

Вирощування картоплі

Середньостиглий високоврожайний сорт, має відмінні смакові якості. Добре зберігається. Придатний для екологічного вирощування.

Велике значення має висока якість посадкового матеріалу, тоді можна розраховувати на бажаний результат протягом кількох років. Тому купувати сортову картоплю слід лише у перевірених фірм, а ще краще - за рекомендацією друзів і колег.

Основні вимоги культури

Вирощування картоплі

Температура і освітленість

 • При температурі ґрунту +29 - +30 °С утворення бульб припиняється!
 • Оптимальною для картоплі є температура 16 ... 22 º С. Утворення клубнів найбільш інтенсивно відбувається при нічній температурі 10 ... 13 º С.
 • При нестачі світла (загущеній посадці) врожайність знижується. Тому для кращої освітленості доцільно рядки розміщувати у напрямку «північ - південь».

Волога

 • Одна рослина картоплі за період вегетації випаровує приблизно 60 - 70 л води, що становить близько 3000 т/га і відповідає 300 мм атмосферних опадів.
 • У період від посадки до появи сходів потреба у воді задовольняється за рахунок наявності її в посадкових бульбах. Надалі потреба в волозі зростає і досягає максимуму під час цвітіння і на початку утворення клубнів. В цей період ґрунт постійно має перебувати в помірно вологому стані.

Ґрунт і харчування

Кращими для картоплі вважаються легкі і середні суглинки, супіски; окультурені і добре удобрені дерново-підзолисті, сірі лісові ґрунти, осушені торфовища. Картопля, яка росте на кислих ґрунтах, більше ушкоджується хворобами та шкідниками.

Картопля потребує великої кількості поживних речовин. Найбільшу потребу в них рослини відчувають в період утворення клубнів.

Поради дрібнотоварним виробникам

Вирощування картоплі

Рекомендовані попередники для картоплі

Картоплю найкраще садити після огірків, редиски, редьки, квасолі, зеленого горошку і сидератів. Не слід розміщувати її після томату і баклажана.

Підготовка ґрунту для посадки картоплі

Ґрунт під картоплю на майбутній рік починають готувати вже в кінці поточного літа. Під перекопування вносять добрива: 10 г / м ² сечовини або 13 г / м ² аміачної селітри, 15 г / м ² подвійного гранульованого суперфосфату, 10-13 г / м ² 30-40% калійної солі. В кінці осені або рано навесні формують гряди висотою 25-30 см.

Передпосадкова обробка бульб картоплі

Перед посадкою бульби картоплі слід протравити. Для цього в 10 л води розчиняють 20 г борної кислоти. Бульби в сітках або корзинах занурюють у розчин на кілька секунд, а потім просушують.

Посадка картоплі вічками і розсадою

Вирощування картопліДля швидкого розмноження цінного сорту можна використовувати способи безклубневих посадок.

Вічками. Ножем вирізують очки зі шматочками м'якоті і висаджують в ящики або парники (очками вгору). Посадки присипають землею на 1-2 см і постійно зволожують. Паростки, які досягли 2-3 см, присипають ґрунтом ще на 1 см.

Розсадою. Бульби розкладають одним шаром в ящик, присипають тирсою, зволожують водою. Коли паростки досягають висоти 5-7 см, то їх разом з корінням обламують для висадки в ґрунт, а бульби знову пророщують. Так роблять 3-4 рази. Востаннє пророслі бульби висаджують разом із паростками. Посадку краще робити в похмуру погоду за такою схемою: відстань у рядку 5-10 см, між рядами - 40-50 см.

Схема посадки картоплі

На грядках рекомендується рядкова схема посадки: відстань між рядками 110 см, в рядку 30 см. В середині гряди роблять борозду шириною 35 см і глибиною 15-16 см. На дно борозни вносять перегній з розрахунку 2 кг на погонний метр.

Догляд за посадками картоплі

До появи сходів підгортають не менше 2 разів, підгортання продовжують в період росту рослин. При загрозі заморозків сходи підгортають повністю (тобто рослини закривають ґрунтом), а через 2-5 днів, коли небезпека мине, граблями звільняють від землі їхню верхню частину.

Рекомендації великим фермерам

Вирощування картоплі

Сівозміни при вирощуванні картоплі

Кращим попередником для картоплі є озимі (жито, пшениця), що йдуть по чистому або зайнятому пару.

Обробка ґрунту до посадки картоплі

Восени після збирання попередньої культури проводять лущення стерні дисковими лущильниками на глибину 6-10 см з метою створення сприятливих умов для проростання насіння і кореневищ бур'янів. Через 2 тижні - глибоку зяблеву оранку на 25-27 см. Якщо глибина орного шару менше, то оранку слід проводити плугами з ґрунтопоглиблювачами, щоб створити глибокий пухкий шар.

Навесні проводять боронування зябу зубовими боронами у два сліди в агрегаті з гусеничним трактором. Потім проводять глибоку безвідвальну оранку , або культивацію на легких ґрунтах. Напередодні або в день посадки нарізають гребені культиватором.

Внесення добрив

Органічні добрива слід вносити під попередню культуру (озимі) в паровому полі (якщо удобрювати безпосередньо під картоплю, то це призведе до засмічення полів бур'янами, а навесні - до сильного ущільнення ґрунту і руйнування його структури). Для дерново-підзолистих ґрунтів середнього механічного складу норма внесення гною має бути в межах 80-100 т / га. Також в пару вносять вапняні добрива (від 2 до 10 т / га доломітового борошна), залежно від кислотності ґрунту.

Посадка картоплі

Бульби починають садити, коли ґрунт прогріється до 7 ... 8 º С на глибині 10 см. Кращу якість посадки забезпечують саджалки КСМ-4, які працюють в досить м'якому режимі, не травмує бульби і допускає менше число пропусків.

При вирощуванні картоплі на товарні цілі норму посадки встановлюють 45-50 тис. шт., на насіння - до 70 тис. шт. на 1 га. На суглинних ґрунтах саджають на глибину 6-8 см, на супіщаних - 8-10 см.

Захист картоплі від бур'янів

При засміченні полів злаковими бур'янами (пирій повзучий та інші) використовують гербіцид. Застосовують його восени після збирання попередньої культури. Для знищення бур'янів в період від посадки до появи сходів можна використовувати такі гербіциди: метазін, 50% з.п. - в дозі 4-6 кг / га, прометрин, 50% з.п. - 3-4 кг / га або Зенкор, 70% з.п. - 1,4-2,1 кг / га. Витрата робочої рідини 300-400 л / га. Гербіцид Зенкор можна застосовувати і по сходам картоплі в дозі 0,7 кг / га.

Догляд за посадками картоплі

Через 7-10 днів після посадки проводять досходове боронування вздовж рядків сітчастими боронами БСО-4, повторюють через 18-20 днів (по сходам). При цьому повністю знищуються сходи бур'янів, руйнується кірка, поліпшується водно-повітряний режим ґрунту. Під час вегетації проводять дві міжрядні обробки - одну з просапними робочими органами, іншу - підгортальниками.

Збирання врожаю

Приблизно за 10 днів до збирання врожаю надземні пагони (бадилля) скошують (це дозволяє зменшити пошкодження бульб під час їх викопування та зберігання).

Збирання бажано проводити в суху погоду. Для викопування бульб можна використовувати будь-які дворядні копачі, але перевагу краще віддати УКВ-2, який працює в більш м'якому режимі, менше травмує бульби.

Бульби збирають вручну. Вибрані з ґрунту бульби звалюють в купи і просушують на сонці, а в кінці дня вивозять з поля (тобто не слід після збирання відразу затарювати їх у мішки).

 

День поля