Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Як вирощують білокачанну капусту в промислових умовах: технологія

  • Автор: Іван Федосій
  • Перегляди: 7670
Технологія вирощування капусти

Bиробництво раньої білокачанної капусти обіцяє фермерам прибутки за умов вчасного виходу на ринок свіжої продукції.

А це можливо лише при дотриманні всіх агротехнічних умов. Розберемо агротехніку вирощування ранньої капусти починаючи від правильних попередників цієї культури до збору врожаю.

Після яких попередників краще саджати ранню капусту

Гарними попередниками для капусти є бобові культури, рання картопля, буряк столовий, томати, огірки і цибуля. Повертати капусту на колишнє місце треба не раніше, ніж через 3-5 років, особливо на ґрунтах із підвищеною кислотністю і заражених. Сама ж капуста є гарним попередником для огірків, томатів і цибулі. На фермерському порталі «Фермеру України» ми можете більше дізнатися про правильні сівозміни сільгоспкультур.

Для вирощування ранньостиглих сортів капусти вибирають більш родючі ґрунти, які швидко звільняються від снігу та захищені від вітрів. Восени після попередників проводять лущення стерні або ґрунту, вносять добрива, проводять зяблеву оранку на глибину 22-25 см, культивацію і дискування, та вирівнювання поверхні.

Скільки добрива вносити під ранню капусту

Капуста білокачанна ранньостиглих сортів на початку вегетаційного періоду має дуже велику потребу в добривах. На бідних гумусом ґрунтах (менше 2%) необхідно, крім мінеральних, застосовувати також і органічні добрива, що істотно підвищує продуктивність рослин і поліпшує якість продукції.

Органічні добрива під ранню капусту вносять у вигляді перепрілого гною або біологічно активного торфокомпосту, оскільки свіжий гній малоефективний через повільне розкладання речовин. Після висадження розсади капуста засвоює багато азоту, а під час утворення качана збільшується її потреба в калії і фосфорі. Оптимальна норма внесення перепрілого гною – 30-40 т/га.

Органічні добрива під ранню капусту вносять восени під оранку і зашпаровують на глибину 15-20 см, де розташовується основна маса коріння і створюється сприятливий водний режим.

Мінеральні добрива під ранню капусту вносять із розрахунку N90Р90К60-90, причому азотні добрива вносять під культивацію, у борозни перед висадженням або при підкромці.

Як вирощувати розсаду ранньої капусти

Вирощування капустиДля вирощування розсади слід використовувати парники і плівкові теплиці. Краще вирощувати розсаду в касетах, оскільки при такому варіанті корінь капусти не травмується при висадці в грунт, і рослини не хворіють. Також головна перевага касетної технології – значно більший вихід розсади. Висаджують розсаду віком 30-35 днів. Терміни висадження розсади - важливий елемент технології вирощування ранньої капусти. Вони впливають на обсяги раннього врожаю і якість продукції.

Які сорти і гібриди ранньої капусти обрати

Для одержання врожаю високої якості важливе значення має вибір сорту або гібриду капусти. За рахунок використання нових сортів і гібридів із одночасним дотриманням всіх інших елементів технології можна збільшити врожайність овочевих культур на 25-30% і більше.

Рекомендовані сорти і гібриди ранньої капусти

Сюрприз F1

Виробник: Bejo Zaden (Голландія)

Вирощування капусти Сюрприз F1

Чемпіон по термінам дозрівання 
- 48-52 дні. Рекомендується для отримання першої ультраранньої продукції.

Етма F1

Виробник: Rijk Zwaan
(Голандія)

Етма F1. Вирощування капусти

Понадранній гібрид.
Період від висадження розсади до збору становить в оптимальних умовах 45-55 днів. Рано формує качан.

Парел F1

Виробник: Bejo Zaden
(Голландія)

Вирощування капусти Парел F1

Скоростиглий гібрид.
Поєднує короткий період вегетації і високі смакові якості. Швидко формує округлий качан, вагою 1,0 - 1,8 кг

Як висаджувати розсаду ранньої капусти

Вирощування капусти. Розсада.

Висаджують ранню капусту у відкритий ґрунт у степовій зоні - 10-20 березня, у лісостепу - 20 березня - 10 квітня, у поліссі – 1-20 квітня, а передгірних районах Карпат - 1-20 квітня залежно від погодних умов.

Ультраранню розсаду (10-15%) висаджують на 5-10 діб раніше зазначених строків.

Розсаду краще висаджувати в похмуру погоду або наприкінці другої половини дня. Схема посадки залежить від можливостей наступного догляду за рослинами і становить (70x40-50 см, 90+50x35-40 см і т.д.). Необхідно досягти такої густоти рослин – 30-45 тис. на га. Дуже важливо забезпечити високу якість посадки. Дуже глибока або дуже мілка посадка викликають відставання рослин у рості і знижують урожай капусти. Тому при висадженні розсади раньої капусти стежать, щоб рослини не присипалися землею.

Як доглядати за капустою

Розпушення ґрунту

Відразу ж після посадки рослин міжряддя необхідно розпушити. Надалі розпушування міжрядь проводять після кожного дощу, поливу, внесення рідкої підгодівлі, оскільки гарний ефект дає підгортання тільки вологим ґрунтом. Це забезпечує знищення ґрунтової кірки, сприяє боротьбі з бур'янами і збереженню вологи в ґрунті. Глибина розпушування має бути 4-6 см.

Вирощування капусти

Підгортання

Підгортання капусти сприяє утворенню додаткового коріння із нижньої частини стебла (кочериги). Це поліпшує живлення рослин і додає їм стійкості на вітрі.

Підгортають рослини через 15-20 днів після посадки, привалюючи ґрунт до основи кочериги до утворення гребеня висотою 10-15 см. У сухе літо на легких ґрунтах підгортання не дає ефекту і його краще замінити глибоким розпушуванням.

Підживлення

Ранню капусту потрібно підживлювати 2-3 рази. Підкормка прискорює ріст рослин і підвищує врожай капусти та якість продукції. Перше підживленя здійснюють аміачною селітрою через 10-12 днів після висадження розсади. Друге проводять через 15-20 днів після першого, а третє – на початку формування головок фосфорно-калійними добривами.

Боротьба із шкідниками

Велику шкоду наносить капусті хрестотоцвітна блішка. Щойно ґрунт прогрівається до +10...+ 12°С вона виходить із ґрунту і ушкоджує рослини. Проти неї використовують препарати Децис профі - 0,2-0,3 л/га, Актара - 0,25 л/га, Конфідор - 0,2 л/га.

Ще один шкідливий суб'єкт - весняна капустяна муха. Літати вона починає в середині - кінці квітня, коли ґрунт прогрівається до +12...+ 13°С градусів. Капустяна муха відкладає яйця на кореневу шийку рослини або в ґрунт біля нього. Личинки проникають в коріння, прогризають у ньому ходи, у результаті чого рослини в'януть (особливо в суху жарку погоду), листя набуває синювато-свинцевого забарвлення, ріст сповільнюється або припиняється зовсім, і нерідко рослини взагалі гинуть. Щоб цього не допустити необхідно суворо дотримуватися сівозміни, проводити профілактичні обробки (на початку літа метеликів) перерахованими вище інсектицидами.

Полив

Важливою умовою високих і гарантованих урожаїв капусти, особливо в степу і інших посушливих районах, є своєчасне і якісне здійснення поливів.

Вирощування капустиЗа оптимальної вологості ґрунту внутрішні листки у капусти ростуть швидше зовнішніх, тому вони щільно притискаються один до одного зсередини, створюючи щільний качан. Велике ж коливання вологості ґрунту призводить до нерівномірного зростання внутрішніх листів і розтріскування качанів.

Ранньостиглі сорти білокачанної капусти більш вимогливі до вологи, ніж пізньостиглі, оскільки вони формують качан у більш посушливий період першої половини літа. До зав'язування качанів поливна норма 250-300 м3 води на 1 га, у період його формування і дозрівання -350-400 м3 води на 1 га. Міжполивний період у лісостепові становить 9-10, а у степу - 7-8 діб.

Коли і як збирати врожай ранньої капусти

Рання капуста дозріває нерівномірно, тому збирають її в міру досягнення товарних розмірів головок (0,5-1,0 кг). Зрізують головки з 2-3 покривними листками, що захищає їх від ушкоджень і забруднення.

День поля