Menu
RSS

 РОСЛИННИЦТВО » ОВОЧІ

Секрети успіху: як на Херсонщині вирощують томатну пасту

  • Автор: Ростислав Супрунов
  • Перегляди: 1238

Передові досягнення світової науки, точність процесів, що розрахована до секунди, і контроль на всіх етапах. Думаєте, що йдеться про космічні технології? У цій історії мова не про них.

Саме так на Херсонщині вирощують томатну пасту, і я не обмовився. У компанії "Агрофьюжн", яка займається вирощуванням і переробкою помідорів, так і говорять: «ми вирощуємо томатну пасту». На виробництві, що займає 13-е місце в світі по об'ємах виробленої томатної пасти, кожну майбутню партію товару планують ретельно і задовго: від підбору гібридів і термінів посіву до точного часу прибуття машини з поля на завод - в цьому полягає один з головних секретів успіху "Агрофьюжн".

- Ми називаємо це томатним конвеєром, - розповідає директор з виробництва з Голої Пристані Юрій Савчук. - З початку серпня до кінця вересня, коли у нас йде прибирання томатів, заводи компанії працюють цілодобово, а значить, кожна партія плодів повинна вчасно прибути на виробництво.

Ми стоїмо з Юрієм Савчуком на поле, де зараз проводиться висадка розсади. Адже щоб помідор потрібного гібрида і з необхідними характеристиками вчасно прибув в заводський цех, його потрібно своєчасно пересадити в грунт. Сьогодні як раз день висадки розсади середньостиглої гібрида, який зберуть 19 серпня.

- Ми знаємо точний день і час посадки і прибирання томатів, - говорить старший агроном Голопристанського відділення Олександр Лашин, який керує польовими роботами. - Тому заздалегідь готуємо поле, культивуємо, удобрюємо і прокладаємо зрошення.

Уздовж кожного рядка томатів по всій площі поля вже протягнуті стрічки крапельного поливу. Насосна станція, що подає воду в систему зрошення, розташована поруч. Разом з водою до кожної рослини надходять також необхідні органічні і мінеральні речовини. За кожним полем постійно стежать агрономи компанії. Тому врожаї томатів на полях "Агрофьюжн" завжди вдаються рекордними.

Наприклад, в минулому році таке поле дало 111 тонн помідорів з гектара, при середньому показнику по Україні близько 40 тонн. А середня врожайність томатів на полях компанії "Агрофьюжн" ніколи не опускалася нижче 90 тонн з гектара.

Агроном Олександр Лашин фотографує на смартфон одну з висаджених рослин, щоб переслати в центральний офіс. Це Тотальний агрономічний контроль - одна з передових програм для ефективного виробництва томатів. На свій смартфон він також отримує графіки поливу і обприскування. Агрономічний контроль тут здійснюється постійно, а не час від часу, як це доводилося бачити в інших господарствах.

- А ось і наша «Феррарі», - каже Олександр, вказуючи на розсадосадильну машину, яка наближається по полю.

Розсаду томатів тут дійсно висаджують саджалками марки "Феррарі", які агрегатуються з 100-сильним трактором. Процес висадки в грунт йде швидко і чітко. Готова розсада в касетах вже навантажена на посадкову машину. Її обслуговують троє працівників. Розсада завантажується в барабан, проходить через сошник і залишається в грунті слідом за «Феррарі» - рівними рядками з точним інтервалом.

- Ми до кожної рослини ставимося, як до своєї дитини, - посміхається агроном Олександр Лашин, - тому втрат при вирощуванні і посадці практично немає.

До людей в компанії "Агрофьюжн" теж ставляться дбайливо. Це виражається не тільки у високій заробітній платі (середня зарплата в компанії складає 10 тисяч гривень), а й в безпеці праці та соціальному пакеті. Всі працівники забезпечені спецодягом, взуттям і засобами індивідуального захисту. Такий підхід обумовлений не тільки позицією керівництва, але і європейськими вимогами, які висувають іноземні партнери компанії. Примітний факт: згідно з міжнародними вимогами на поле не повинно бути ані недопалка, ані папірця. Тому на полях "Агрофьюжн" чистіше, ніж навіть на вулицях міст.

 

Щоб в потрібний час партія томатів прибула на завод, слід не тільки висадити розсаду в поле в точний час, а й вчасно посіяти насіння в касети. Їдемо в тепличний комплекс подивитися - як це робиться.

Завідувач Голопристанським тепличним комплексом Дмитро Бєляєв демонструє автоматичну лінію посіву насіння. Кожна насінина майбутньої рослини помідора має бути посаджена в окреме відділення касети. Одне зернятко - одна клітинка. Схожість насіння - 100%. Грунт для розсади - органічний, на основі торфу, який компанія купує тільки у сертифікованих постачальників.

Засіяні касети відправляються на пророщування, а потім - в теплицю, де за вирощуванням розсади цілодобово спостерігають агрономи. Всі ці операції також слід виконати в точний час, тому що в запланований день цю розсаду вже будуть чекати на полях. У "Агрофьюжнвсе працює по годинах, і все працює як годинник. Навіть в службових приміщеннях висить електронне табло: "До прибирання томатів залишилося 60 днів".

Кількість посіянного насіння томатів в Голопристанському відділенні Агрофьюжн знають до одиниці. У цьому році на Південному тепличному комплексі їх рівно 58 000 000 штук. Ще 3,2 млн рослин буде вирощено виключно органічним способом із застосуванням тільки біодобрив і органічних засобів захисту рослин. Томатна паста, виготовлена з цих помідорів, отримає міжнародний статус «Органік», тому що органічна технологія дотримана на всіх етапах її вирощування. До слова, продукція компанії вже сертифікована за системою безпеки продуктів і органічної безпеки в 31 країні світу.

Кожна така теплиця вміщує 6 млн рослин. Всього в Південному тепличному комплексі "Агрофьюжн" шість таких теплиць. Всі вони обладнані системами фертигації та вентиляції.

Тут також діє "томатний конвеєр", впроваджений в компанії: вирощена розсада повинна вчасно піти на поле, щоб в теплиці розмістилася наступна партія рослин.

 

Весь цей процес від посіву до переробки томатів в Голопристанському районі в пік сезону обслуговують 670 співробітників компанії "Агрофьюжн". Всі працівники - місцеві жителі, які отримують офіційну заробітну плату, в середньому - близько 10 тисяч гривень.

Відкритість і точність фінансів - це ще одна відмінність компанії. Це - європейський принцип, привнесений підприємством в українські економічні реалії. Тільки за минулий рік компанія, яка обробляє 21,5 тисяч гектарів землі, виплатила 204 млн гривень до бюджетів всіх рівнів у вигляді податків. Тобто з одного гектара землі компанія заплатила 10 тисяч гривень податків. Це рекордний показник не тільки для Херсонської області, а й для всієї України.

З перших днів роботи в Херсонській області, компанія "Агрофьюжн" продемонструвала стандарти і задала тон усім місцевим сільгоспвиробникам: і в організації процесів, і у веденні бізнесу, і у взаєминах з партнерами і пайовиками - це визнає сьогодні більшість учасників регіонального агробізнесу. На зміну застарілому неефективному хліборобу в Україну зараз приходить сучасний сільгоспвиробник, який працює за новими високоточними і наукомісткими технологіями. За такими успішними компаніями, які виводять країну на провідні позиції світового ринку, майбутнє українського агробізнесу.

День поля