Menu
RSS

РОСЛИННИЦТВО » ФРУКТИ, ЯГОДИ

Особливості вирощування полуниці (суниці садової)

  • Автор: Ганна Косенко
  • Перегляди: 6185
Вирощування полуниці (суниці садової)

Щоб вдало займатися вирощуванням полуниці, потрібно знати, якими є її біологічні особливості.

Полуниця - прекрасна культура, яка здатна принести одночасно і естетичне задоволення, і гарні прибутки. Не важливо, чи є Ви профессіоналом у садівничій справі, чи тільки плануєте зайнятися вирощуванням полуниці (суниці садової), але дійшовши із нам до кінця серіалу «Все про вирощування полуниці», Ви  відкриєте для себе багато корисного, і набудете впевненості у справі вирощування полуниці.

У минулій публікації ми вже розповідали про те, якою буває полуниця (суниця садова). А в цій публікації поговоримо про біологічні особливості вирощування полуниці (суниці садової).

Мене звати Ганна Косенко. Я проживаю на Херсонщині, де разом із чоловіком, донькою і зятем займаємося вирощуванням полуниці. Щоправда, не в таких обсягах, як сусідні фермери. В сезон нам доводиться наймати працівників, щоб встигнути із роботами, але про подробиці сімейної справи я розповім у наприкінці нашого серіалу.

Отже, якими є біологічні особливості вирощування полуниці (суниці садової). Їх треба знати. Почнемо із того, що є очевидним: надземну частину рослини утворюють стебла, листя, пагони (вуса) і плоди, а коренева система складається з коренів і кореневищ. Тепер - детальніше.

Біологічні особливості полуниці (суниці садової)

Стебла полуниці

Кущ полуниці не має центрального стебла. Нові прирости утворюються з бокових пазушних бруньок, розташованих у верхній частині стебла. Вони являють собою укорочені пагони-ріжки.

Вирощування суниці (полуниці)Сформовані стебла-ріжки, в свою чергу, також розгалужуються, утворюючи кущ. В залежності від сорту і умов вирощування на кущі формується 6-25 таких ріжок. А на кожному такому ріжку формується брунька.

Коренева система полуниці

Підземна частина полуниці складається з короткого розгалуженого кореневища (підземного стебла) і мичкуватого коріння. На кореневищі розташовані сплячі бруньки. З цих бруньок виростають і нові надземні органи та утворюється нова коренева система, розміщена ближче до поверхні ґрунту. Коренева система полуниці проникає на глибину до 30 см, а окремі корені - на 100-120 см. Коріння росте протягом усього вегетаційного періоду. Особливо інтенсивно навесні, а влітку і восени цей процес дещо сповільнюється.

Пагони полуниці (вуса)

З нижніх бруньок стебла відростають пагони, іменовані вусами. Їх зростання починається ще під час цвітіння полуниці. Масове утворення вусів припадає на другу половину вегетаційного періоду. Кожен пагін має колінця. На парних колінцях (2 -, 4 -, 6-й і т. д.) з'являються молоді рослини, які потім вкорінюються (розетки). В залежності від сорту, погодних умов, режиму харчування та зволоження ґрунту одна маточна рослина здатна утворювати до 15-20 вусів і більше, на яких може вкоренитися 60-80 розеток.

Умови зовнішнього середовища для вирощування полуниці

Ґрунт для полуниці (суниці садової)

Полуниця росте і добре плодоносить на чорноземах, сірих лісових, дерново-підзолистих ґрунтах середньої щільності. Оптимальний варіант - легкосуглинисті і супіщані, які забезпечують хорошу аерацію кореневої системи і утримують вологу в достатній кількості. Рекомендується уникати важких глинистих ґрунтів. На них, через підвищену вологість та поганий доступ повітря, рослини більш сприйнятливі до захворювань кореневої системи.

Полуниця краще росте і плодоносить в умовах слабокислої реакції ґрунтового розчину (рН в межах 5,8-6,2).

Глибина залягання ґрунтових вод на ділянках, що відводяться для висадки полуниці, має бути не менше 60-80 см від поверхні ґрунту.

Режим зволоження

Високі і постійні врожаї полуниці можливі лише за умови рівномірного забезпечення ґрунту вологою на глибині, де розміщується основна маса кореневої системи - 0-40 см. Навіть за умови дощів рослина потребує поливів у фазі цвітіння, формування урожаю та збирання ягід.

Зимостійкість і морозостійкість

Морозостійкість полуниці залежить від особливостей сорту.

Рослина успішно витримує низькі температури при наявності снігового покриву взимку. Коли снігу немає, то при температурі нижче -12-16 ° С полуниця частково підмерзає або гине повністю.

Весняні заморозки під час цвітіння пошкоджують квітки і бутони. За температури -1,1°С у рослин спостерігається незначне пошкодження, а за -3,3°С квітка полуниці суттєво пошкоджується. Повна загибель пестику відбувається при зниженні температури до -10°С, пилку - при -5°С, а бутонів - при -4°С. Чим довше тримається низька температура – тим сильнішим є пошкодження рослини. Зазвичай першими під удар потрапляють квітки, що розкрилися і добре розвинені бутони.

Коли на маленькій рослині з'явиться 4-6 листків, її відокремлюють від материнської і висаджують на постійне місце.Розмноження полуниці (суниці садової)

Розмноження насінням в звичайних умовах є досить складним і застосовується в основному в селекції.

Розмноження вусами. Полуниця утворює вуса, і на них з'являються розетки, які спочатку будуть харчуватися і розвиватися за рахунок материнської рослини. Коли на маленькій рослині з'явиться 4-6 листків, її відокремлюють від материнської і висаджують на постійне місце.

На цьому поки що зупинемося. А в наступних публікаціях поговоримо про розсаду цієї культури. І хоча більшість садоводів використовують свіжу розсаду полуниці (суниці садової), особисто я вважаю кращими два види саджанців: це - горщикова і фріго-розсада полуниці (суниці садової).

До зустрічі. Всього Вам солодкого :)

При підготовці даної статті використовувались матеріали з публікацїії "Вирощуємо  суницю"  проекту МФК з розвитку плодово-ягідного сектору у Вінницькій області. Автори публікації Дмитраш Н.І., Босий О.В.

День поля