Menu
RSS

РОСЛИННИЦТВО » ФРУКТИ, ЯГОДИ

Якою буває полуниця (суниця садова)?

  • Перегляди: 4931
Суниця садова

Дізнайтесь, якою буває суниця садова (полуниця) і що таке земклуніка.

Ми завжди вживаємо слово «полуниця», описуючи солодкі червоні ягоди на наших грядках. Однак насправді це зовсім не полуниця, а суниця садова (Fragaria ananassa).

Полуниця - це самостійний вид під назвою суниця мускусна (Fragaria moschata), ягоди якої менші, ніж у суниці садової, але набагато смачніші та з мускусним ароматом. Суниця мускусна - дводомна рослина, яка рідко зустрічається в наших садах.

Ми звикли до терміну «полуниця», тому надалі суницю садову будемо також називати полуницею.

Чи знаєте Ви що...

У XVII столітті в Нідерландах вже вирощували «дику суницю», яка була завезена з Північної Америки. Це - суниця віргінська (Fragaria virginiana). Трохи пізніше один французький військовий інженер привіз з Південної Америки «пляжну суницю», точна назва якої - суниця чилійська (Fragaria chiloensis).

Суниця садова з'явилася приблизно в 1740 році у французькому містечку Британії в результаті гібридизації двох видів: суниці віргінської  з Північної Америки і суниці чилійської з Чилі та Аргентини. В результаті перезапилення був отриманий гібрид, який успадкував всі ознаки батьківських сортів. Саме він і є прабатьком всіх сучасних сортів суниці садової (як ми звикли її називати - полуниці).

Родичі полуниці

Крім суниці-полуниці і полуниці мускусної, є ще одна популярна родичка, яку ми з ужитку називаємо суницею. Насправді це суниця лісова або альпійська (Fragaria vesca або alpina). Вона походить з гірських лісів Західної Європи та поширена в європейській частині Росії, Західного і Східного Сибіру, Україні, Білорусі, Прибалтиці, Казахстані, на Кавказі і в ряді інших регіонів Євразії. Суниця дуже солодка і духмяна, розміром набагато менше суниці садової, але плодоносить постійно до настання холодів. Суниця більш тіньовитривала, ніж полуниця, і більш зимостійка, проте вимагає більше вологи. Вона практично не уражається хворобами і шкідниками, лише іноді слимаками.

Сама остання в селекції і наймодніша сьогодні земклуніка (Fragaria anaschata Kantor), тобто гібрид суниці садової та суниці мускусної. Автору гібриду Тетяні Кантор вперше вдалося поєднати крупноплідність першої з ароматом і стійкістю другої суниці. Землеклуніка більш зимостійка і менше схильна до хвороб і шкідників в порівнянні з суницею садовою.

У рубриці «Садівництво» ми починаємо цикл статей під назвою «Все про вирощування полуниці», в якому розглянемо весь непростий шлях: починаючи від того які є саджанці полуниці до зберігання цієї ягоди.

При підготовці циклу статтей використані матеріали з публікацїії "Вирощуємо суницю"  проекту МФК з розвитку плодово-ягідного сектору у Вінницькій області. Автори публікації Дмитраш Н.І., Босий О.В.

День поля