Menu
RSS

БІЗНЕС » АГРОПОЛІТИКА

Аграрна Україна приречена на голодні бунти, – Панченко

  • Автор: Володимир Панченко
  • Перегляди: 2568
Аграрна Україна приречена на голодні бунти

Україна ніколи не стане наддержавою, якщо вона буде аграрною, хоча про це і говорив посол США в Україні Джеффрі Пайетт.

За таку божевільну ідею – проголосити Україні аграрне майбутнє – я готовий викликати на дуель міністра економіки і прем'єр-міністра.

Володимир Панченко, директор Інституту ім. Олександра Поля

Парадоксально, але історія довела, що якраз не індустріальні, а аграрні держави приречені на голодні бунти. Ми бачимо Африку, де можна збирати чотири врожаї на рік, але яка голодує. Історія довела, що якраз не індустріальні, а аграрні держави приречені на голодні бунти. Не тому, що там не можна виростити сільськогосподарську продукцію і нагодувати населення, а тому що населення не здатне через низький рівень споживання купити продукти харчування. У світі вже на сьогоднішній день існує перенасиченість виробництва продуктів харчування. 30-40% продуктів у розвинених країнах виробляються в надлишку і просто викидається у смітник.

Я не припускаю, що Україна буде реально голодувати, хоча мої статті трохи і шокують публіку. Просто сировинна економіка приречена на перманентну кризу.

АКТУАЛЬНО: Спецрежим, ринок землі і кредит в $1 млрд – чого чекати від нового міністра АПК Кутового

Якщо взяти зерно, виробництво якого зросло в три рази, то його ціна не піднялася втричі. Вона як була в 60-х роках близько $250 за тонну, так і зараз коливається в цих межах. Звичайно, в окремих випадках вона піднімалася до $400, а й падала до $160. Тепер, порівняємо, наприклад, з продукцією машинобудування. Народний автомобіль Ford в 1960 р. коштував $2 тис., Сьогодні його ціна – $20 тис.

У продуктах з високою доданою вартістю відбувається нехай і інфляційне, але паралельне у всіх секторах зростання. У зернової продукції його немає. Нехай, через 30 років вартість зерна буде $500, автомобіль в цей час буде коштувати $100 тис. Тобто в 1960-і роки для покупки одного автомобіля Ford потрібно було продати 8 т зерна, а сьогодні - 80 т. Нерівномірний і в загалом несправедливий з початку індустріальної ери обмін продукції сільського господарства на продукцію промисловості триває.

Моносировина – це проблема не тільки в сільському господарстві, а й в інших продуктах. Росія, як істинний «дауншифтер», спочивала на лаврах при ціні на нафту $120-150 за барель.Голландія не має родючих ґрунтів, але експортує в 5 разів більше сільгосппродукції, ніж Україна! Потім раптом виявила, що нафта може коштувати і $30. В результаті злітають доходи бюджету, соціальні програми, всі проекти розвитку.

Ми бачимо Голландію, яка не має родючих ґрунтів, але експортує в 5 разів більше сільгосппродукції, ніж Україна! Так чим ми пишаємося? Я готовий слухати різні думки про агросектор, але я не готовий віддавати хвалу і співати осанну вирощування зерна.

ЧИТАЙТЕ: Аграрний ТОП областей України: хто найбільше вирощує продукції

В Україні ціна одного iPhone 6 дорівнює ціні кукурудзи, зібраної з 1 га – це цілих 6 т. У 4-му кварталі 2015 р. Apple продала 48 млн штук iPhone, що за вартістю вдвічі більше потенційного врожаю зі всієї площі ріллі в Україні. Ми можемо виробляти навіть 120 млн т зерна, але доданої вартості там буде максимум 10%. Тому Україна може, дійсно, претендувати на те, щоб зайняти гідне місце в світі серед країн, але тільки як індустріальна країна.

ПРОГНОЗ: Україна збере на 35% менше зерна ніж торік, - ЕС

Україні, на мою думку, потрібно прагнути бути індустріальною країною з розвиненим сільським господарством. Україна такою була в недавньому минулому, буде і в майбутньому.

Володимир Панченко, директор Інституту ім. Олександра Поля

Обов'язково прочитайте:

День поля