Menu
RSS

БІЗНЕС » АГРОПОЛІТИКА

Китай стане основним напрямком експорту зерна

  • Автор: FermerU.com.ua
  • Перегляди: 3888
Китай стане основним напрямком експорту продовольства

Так важає голова Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

- Леонід Петрович, як Ви оцінюєте перспективи співпраці України та Китаю у сфері АПК?

- Я думаю, що це один з основних напрямків експорту зерна з України на найближчі 10 років. Це буде дуже динамічний, дуже ємний і ліквідний ринок. У першу чергу, тому, що Китай має сьогодні гроші, і їх достатньо для того, щоб своєчасно платити за поставки. І Китай, де стрімко зростає попит на продовольство, звичайно ж, повинен забезпечувати своє благополуччя в найближчі роки. У першу чергу, тому, що там динамічно розвивається ринок виробництва м'яса і молока. До речі, ось молоко китайці раніше не пили. А сьогодні, як ви знаєте, для виробництва тонни молока необхідно приблизно 2 тонни зерна, для виробництва тонни м'яса - в середньому близько 4 тонн зерна. І все це вимагає збільшення поставок зернових культур в цю країну.

- У такому разі, може бути, Україні варто звернути увагу на можливість експорту того ж м'яса або молока, споживаних в Китаї?

- Безумовно. Коли на виробництво тонни м'яса необхідно близько 4 тонн зерна, то краще перевезти тонну м'яса. Це буде дешевше з точки зору транспортних витрат. Йтиметься про якість цієї продукції, тому що вона повинна бути свіжою. Китай стає дуже вимогливим до якості імпортованої продукції, він не хоче купувати заморожене м'ясо, віддаючи перевагу охолодженого. Тому питання доставки буде мати величезне значення. І в цьому плані Китай анонсує будівництво нової транспортної магістралі Китай -Європа. Ви знаєте про це так званому « Шовковому шляху», в який будуть вкладатися трильйони доларів інвестиційних коштів для того, щоб поставки з Китаю до Європи і назад тривали не більше 8-9 днів. Якщо цього вдасться досягти, наша продукція може поставлятися охолодженої в цю країну. І тоді Україна матиме колосальні можливості. Але для цього потрібен час. Я думаю, що мова йде щонайменше про 10 роках напруженої роботи. І такий же час приблизно потрібно для того, щоб Україна створила потужний потенціал у тваринництві. У цю галузь потрібно інвестувати близько $ 25-30 млрд. для того, щоб практично в 4 рази збільшити виробництво продукції цієї галузі.

- Микола Присяжнюк повідомив, що Китай готовий виділити $3 млрд. для відновлення системи зрошення в південних областях України.

- Сьогодні Китай веде переговори в основному з державою і планує ключовий вектор співпраці розвивати з державними компаніями. Звичайно, паралельно Китай веде переговори з великою кількістю українських компаній. Я не буду їх називати. Сьогодні я знаю як мінімум три великі компанії, великі агрохолдинги України, які підписали меморандуми з китайськими компаніями і банками, і розглядається фінансування низки проектів з приватними компаніями. Я думаю, що частка фінансування приватного сектора з боку Китаю не перевищуватиме 50% від загальних обсягів фінансування. Все-таки Китай віддає перевагу співпраці з державою. Думаю, в найближчі 5 років близько 30% фінансування із загального обсягу будуть призначені для приватних компаній, 70% будуть державні компанії, які мають гарантоване фінансування в обсязі понад 5 млрд. дол.

Тим часом

Китайський сайт sina.com.cn повідомив про "перемогу" китайських компаній на міжнародних ринках. Китайська компанія Синьцзян і українська компанії KSG Agro підписали угоду, яка забезпечить Китаю 100000 га сільгоспугідь на Півдні України, - повідомляє інтернет-джерело. На 3000 га Китай планує відновити краплинне зрошення. В цілому найближчими роками китайська сторона має намір створити власну найбільшу сільськогосподарську базу.

- На думку Присяжнюка, одержувачем кредиту на зрошення повинна бути створена для цього держкорпорація. Чи згодні Ви з цією точкою зору?

- Ви знаєте, моя особиста думка така, що далеко заходити державі в бізнес небажано, тому що навіть у таких розвинених країнах, як США, країни Європейського союзу, держава в аграрному секторі присутній тільки у вигляді донора. Це структура, яка дає субсидії. Весь бізнес-процес в руках приватних компаній. І, звичайно, погано, що Китай змушує нас йти іншим шляхом - стимулює створення ось таких великих державних компаній. Це завжди відволікає величезні бюджетні кошти для забезпечення роботи цього бізнесу, в подальшому створює величезні загрози для бюджетування, тому що йдеться про довгострокове кредитування, повернення цих коштів. І коли це на плечах самого держави, це завжди створює, скажімо так, складності. Краще, якщо це бере на свої плечі приватний бізнес і справляється з цим фінансуванням, примножує виробництво продукції, впливає на валовий національний продукт, примножує і зміцнює економіку країни. Все-таки краще довіряти приватному бізнесу, це моя особиста позиція.

День поля