Menu
RSS

ТВАРИННИЦТВО » КРОЛІ

Альтернативою дорогим кліткам може стати загорода для кролів [ВІДЕО]

 • Автор: Юлія Супрунова
 • Перегляди: 17233
загорода для кролів

Читайте, як розводять кролів без кліток. [ВІДЕО]

Сьогодні детальніше розглянемо тему розведення кролів без використання кліток.

Безкліткові способи утримання кролів були відомі ще на початку 20 сторіччя і були розповсюджені до 30-х років. Сьогодні деякі кролівники воліють повернутися до цих забутих методів, хоча сучасні промислові системи вирощування кролів передбачають утримання їх виключно у клітках.

Кому підійде такий спосіб вирощування кролів:

 • фермерам, які мають вільні випаси, старі сади, закинуті ділянки і двори,
 • тим, хто розводить кролів для власних потреб,
 • людям, які займаються зеленим туризмом - такий метод порадує ваших гостей, особливо дітлашню,
 • власникам ферм, які позиціонуються, як виробники екологічної продукції, яким важливо забезпечити умови утримання тварин, наближені до природніх (до речі, у 2013 році має відбутися ваша сертифікація),
 • всім, хто втомився від кліток, і хоче отримувати задоволення, спостерігаючи за кролями.

Безкліткове кролівництво ж можна поділити на два типи:

 1. Утримання кролів у загороді (або на пасовищі),
 2. Розведення кролів у вольєрі.

У чому різниця, та які особливості мають ці методи - зараз розберемося.

1. Утримання кролів у загороді

Загорода для кролів

Загорода для кролів

Кролів утримують у загородці – на території, яка огороджена металевою сіткою. Висота огорожі має бути не менше 1,5 м, ще 25-40 см огорожі доведеться вкопати, оскільки кролі будуть підривати. Ту частину сітки, яка буде вкопана, слід обробити антикорозійними засобами, щоб не іржавіла.

Іноді такі загороди накривають  зверху сіткою для захисту від хижих птахів, які можуть поцупити  кроленят. Але при цьому треба враховувати, що по території випасу має вільно пересуватись людина - отже доведеться робити бокові стінки огорожі достатньо високими. Під пасовище можна використати наприклад частину старого саду, що заросла травою.

Найпростіша загорода для кролів [ВІДЕО]

Беремо 7-10 метрів зварної сітки - складаємо колечком і вуаля! - загорода для кролів готова.

Розміщення кролів у загорожі

1 кролик на 1 м2 території – такою має бути максимальна щільність посадки кролів у загорожу. Чим більше буде простору для кролів, тим більше «підніжного» корму матиме тварина. На території загороди-випасу бажано розмістити сховища-«хатинки», де кролі зможуть ховатися від непогоди та вночі. Це можуть бути старі діжки, собачі будки, клітки без дверцят, або щось подібне, створене з підручного матеріалу: дошки, шифер та ін. Іноді на території випасу роблять невеличкі навіси, під якими створюють штучні нори – кролям це також подобається. На зиму ці сховища утеплюються сіном та ізолюються від мерзлого ґрунту.

Годування кролів у загороді

Якщо загорода досить велика, то частину свого щоденного раціону кролі отримають з того, що росте «під лапами». На випасі встановлюють поїлки та годівниці, в які будуть додаватися сухі та соковиті корми, наливатися свіжа вода, доступ до якої кролі повинні мати в необмеженій кількості. Роздача кормів в одну годівницю «на всіх» істотно скорочує щоденні витрати праці та часу.

Є спосіб...

Є спосіб, коли випас розділяється на дві частини, і кролі живуть по черзі то в одній, то в іншій частині загороди. Це дає можливість проводити прибирання території та підсівати трави. Для висадки рекомендуються не лише кормові, але й польові і лікарські трави (полин, кульбаба, подорожник), а також кущові: топінамбур та верболіз.

2. Вольєрний спосіб розведення кролів

Загорода для кролів

Вольєри для кролів

Вольєри відрізняються наявністю підлоги: дерево, цементна стяжка, сітка. Він може мати дах або навісом, хоча звичайно, рекомендується залишати для вигулу кролів частину під відкритим сонцем. У вольєрах також треба створити кілька сховищ-хатинок. Вольєри більш захищені від негоди і морозів, на відміну від пасовищ, та не мають проблеми підкопів, проте їжа - тільки з годівниць.

Мобільні загороди

Це дуже популярний спосіб утримування кролів на заході: невеликих розмірів загорожа на колесах чи просто переносна, розрахована на кількох кролів раз у кілька днів переставляється на нове місце. Зразки таких кліток ми вже публікували у статті «Які клітки використовують на Заході».

Закриті зверху, такі мобільні загородки являють собою цілком безпечне місце. Єдине, про що необхідно потурбуватися – це вода, мікроелементи, та достатньо велика ділянка, щоб було куди переставляти клітки – і на весь період, поки росте трава – ваші кролики в повному порядку!

Загальні правила утримання кролів 
на пасовищі та у вольєрах

 • Перші кроленята – кандидати на вільне утримування, які народилися у клітці, будуть не дуже загартованими. Їх переводять на випас чи у вольєр не раніше, ніж з 3-х місяців у теплий період року.
 • Кролів, що захворіли, звичайно, треба тримати окремо і лікувати до повного одужання.
 • Для розведення в окремий загін відсаджують самця з 5-10 самицями, які створюють велику сім’ю,  головне вчасно відсаджувати підростаючих кроленят. Інший варіант: самців тримають окремо, самиць підсаджують до них в період злучки, а потім самиць саджають разом у загін чи вольєр. 
 • Головне правило для посадки у вольєр – заселяти мешканців одночасно, щоб «старожили» не почали бійку із новачками за територію.

Не можна сукрольних самиць і тих, що вже окролилися саджати разом!

Такими є основні умови розведення кролів у загороді. Звичайно, її будівництво також потребує капіталовкладень, а сам метод має ряд мінусів. Проте, нагадаю, такий спосіб може бути актуальним в умовах обов’язкової сертифікації продукції, яка претендує на статус «ЕКО» та «БІО» за стандартами ЄС. Детальніше про вимоги до екопродукцію поговоримо іншим разом.

А на десерт сьогодні буде відео з Японії. Там кролів утримують просто на цілому острові. Куди ж вони з острова подінуться? Зустрічайте - острів Okunoshima ("Rabbit Island"), де розводять тисячі кролів.

День поля