Menu
RSS

ТВАРИННИЦТВО » КРОЛІ

Як вибрати кроля-заплідника

 • Автор: Юлія Супрунова
 • Перегляди: 11264
Як вибрати кроля-заплідника

Гарний самець кролика за три роки використання може дати до тисячі кроленят як батько, і до трьох тисяч як дід. [ВІДЕО: кріль-заплідник за роботою]

Незалежно від того, який метод вирощування кролів ви застосовуєте - розведення кролів на випасі, вирощування кролів у ямі чи міні-ферми Михайлова, ефективність кролеферми буде залежати від кроля-заплідника. Гарний самець кролика за три роки може дати до 1 тис. кроленят як батько, і до 3 тис. як дід. Від якості самців залежить майбутній розвиток кроле-ферми.

Перші прояви статевої поведінки у самців-кроликів спостерігаються у віці 60-70 днів, але статева зрілість настає приблизно в 3,5-4 міс. Не пізніше ніж після 3-го місяця, самців слід розсадити в індивідуальні клітки. Час настання статевої зрілості не означає, що можна починати племінне використання. Господарська зрілість настає лише в 6-7 міс. 

Шкала для правильного відбору кролів-заплідників

Самців, які оцінені в 1-3 бали, вибраковують.

 • Відсутність інтересу до самки або боязнь її 
  - 1 бал.
 • Тривале обнюхування, інтерес, але спрямований не на коїтус 
  - 2 бали.
 • Порівняно швидке, але "пасивне" покриття, відсутність інтересу до самки після садки, прискорене дихання 
  - 3 бали.
 • Інтенсивна концентрована на самці увага після швидкої садки. Спроби повторної злучки через 2-3 хв. і раніше (не відразу післясадки). Нормальне дихання в період залицяння і після спаровування. Інтервал між садками не більше 5 хв. 30 секунд 
  - 4 бали.
 • Моментальна, без підготовки, "агресивна" садка, грайливість і нормальне дихання після двох садок з інтервалом не більше 5 хвилин 
  - 5 балів.

Зауважимо, що головними характеристиками для оцінки є не тривалість злучки взагалі, а інтервал між першою і другою садками і стан дихання. Ці показники більше відображають міцність конституції і менше піддаються впливу спотворюючих чинників. Частка самців в основному стаді повинна скласти до 15%.

Не перенавантажуйте молодих заплідників

В період інтенсивного парування активний самець може покрити 2-3 самки на день. Але це дуже велике навантаження - після цього йому необхідний відпочинок 1-2 дні.

При використанні самців, фермери нерідко припускаються грубої помилки. Молодих самців іноді використовують з надмірним навантаженням. Це веде до зниження їх запліднюючої здатності і швидкого зносу. Молодим самцям-заплідникам в перші місяці їх використання дозволяють 1-2 садки на тиждень. Дорослим самцям в активному стані краще давати по дві садки в день, але через добу, ніж по одній щодня.

На жаль, багато кролівників-початківців не приділяють належної уваги запліднювальним якостям самців, умовам їх утримання, годівлі, режиму використання, проте правильне підвищення статевого навантаження на самця дало б можливість збільшити число самок без додаткових витрат. Особливо уважно треба спостерігати за годуванням і станом самця перед злучкою і в період інтенсивного використання. Погано відгодований самець може давати потомство зі зниженою життєздатністю. З іншого боку, і занадто товстий самець повинен насторожувати. Треба враховувати, що при температурі повітря вище +27°С кролик-самець може виявитися стерильним або малоактивним. Оптимальна температура в крільчатнику + 15-20°С, крім того статева активність буває вище в період коротких світлових днів. Хоча взагалі племінні самці менше за  кролиць реагують на світловий режим, світловий день у 16 годин їм не шкідливий, якщо він не поєднується з підвищеною температурою (вище +27 ° С).

І наостанок забавне відео про важку, але необхідну, працю кроля-заплідника.

День поля