Menu
RSS

ТВАРИННИЦТВО » ІНШІ ТВАРИНИ

Популярні породи кіз - огляд [ФОТО]

  • Перегляди: 40872
Популярні породи кіз

Не знаєте яку породу кіз обрати? Тоді ми вам допоможемо.[ФОТО]

За продуктивністю породи кіз діляться на молочні, пухові та шерстяні. Останнім часом зароджуєтья нова - м’ясна галузь козівництва, якої раніше не існувало, в основному завдяки ентузіастам-селекціонерам із Європи. Основним же напрямком козівництва залишається молочне розведення кіз.

Молочні породи кіз

В Україні в основному розводять кіз молочного напрямку. До них відносяться російські кози (Горьківська  і Ярославська породи кіз) та зааненські кози. Звичайних сільських кіз породи «бабусіна» ми тут розглядати не будемо. Таких козенят Ви можете купити за 40-50 гривень, в той час, як породисті кози коштують від 300 до 2000 грн.

Російська порода кізОтже, російські кози відрізняються гарною плодючістю (матка приносить два - три козеняти в рік) і невибагливістю до умов утримання. Характер у цих кіз кепський, але звичайний сарай і підстилка з недоїденого сіна їх цілком влаштує – одним словом, made in Russia. По-серйозному, селекцією російської породи ніхто не займався, виведена вона була народом із завезених зааненських кіз.

Середня жива вага дорослої російської кози становить 35-50 кг. А середня продуктивність - 350-500 кг молока за лактацію (200-250 днів). Окремі екземпляри при гарному догляді та годуванні можуть дати до 800 кг молока. Масть у кіз в основному біла, хоча сірі також не виняток.

При створенні крупних молочних стад маток російської білої породи схрещують із козлами зааненської породи для збільшення надоїв молока.

Зааненські породи кізЗааненська порода  кіз – це на сьогодні чемпіон із молочного козівництва. Вона є результатом селекції в долині Зааненталь у Швейцарських Альпах. Зааненська порода відрізняється великим зростом, великою вагою, високою плодовитістю і молочністю. Це просто міні-корови, здатні давати до 9 літрів молока на день. Лактація триває 270-360 днів і становить 600-800 кілограм молока (при інтенсивних технологіях - 1200-1500 кг). Зааненській породі належить світовий рекорд за надоєм – 3507 літрів молока.

Голова у кіз зааненської породи легка, широка в лобі і звужена донизу. Шия довга. Кістяк потужний, добре розвинений. Вони мають довгий бочкоподібний тулуб, широку і глибоку грудну частину тіла. Задня частина тулуба розвинена більше, ніж передня, вим'я велике, грушоподібної форми.

Альпійська порода кізАльпійська порода кіз завезена в США із французьких Альп. Від зааненської відрізняється темним забарвленням, в іншому схожа на кіз зааненської породи. Дає 1200-1600 літрів молока в рік. Де купити в Україні - не знаю. Від неї пішла Британська альпійська – одним словом, перехрестилося все.

Нубійська порода кіз була виведена у Єгипті і Ефіопії під назвами кахель і арабська.

Нубійська порода кізЗвідти завезена у США. Зі Штатів вона перебралася на російський Дальній Схід, потім розповсюдилась у середні полосі Росії. Коротше, я не впевнена, що кози, які продають зараз в Ураїні під назвою «нубійські», є ними насправді, але вони гідні уваги. В першу чергу завдяки підвищеній жирності молока – до 8-9% жиру. Лактація нубійських кіз триває 270-360 днів, надої за цей період – 700-1000 літрів молока.

Два слова про козине молоко, яке має ряд переваг перед коров'ячим: воно жирніше, жир легче засвоюється, тому вважається дієтичним продуктом і цінним для харчування дітей, хворих на рахіт, через високий вміст кальцію. В іншій статті ви можете почитати про порівняння козиного і коров’ячого молока.

Пухові породи кіз

Оренбурзька порода кізДо пухових кіз належить Оренбурзька порода кіз, із якою пов'язаний відомий народний промисел - виробництво оренбурзьких пухових хусток. Жива вага маток восени становить 42-65 кг, а козлів – 100 кг. З кожної кози Оренбурзької породи отримують 250-350 г цінного пуху. Молочна продуктивність оренбурзьких кіз мала і не перевищує 85-110 літрів за лактацію.

Придонська порода кіз.

Придонська порода кізВважається, що за пуховою продуктивністю ця порода не має собі рівних: 500-700 г пуха у кізок і 1000-1300 г - у козлів. Пух – найвищої якості за всіма показниками.

До речі. Козиний пух відрізняється винятковою м'якістю і шовковистістю. А пухові волокна кіз навіть перевершують високоякісну вовну тонкорунних овець. Проте збуту для козиного пуху в Україні немає, галузь – мертва. Якщо я не права – поправте.

Радимо почитати: Як і чим годувати кіз?

Шерстяні кози (на вовну)

Ангорська порода кізАнгорська порода кіз - неперевершена у розведенні кіз на вовну і одна з найдавніших у світі. Вона була виведена в Туреччині, і взята на галузеве озброєння в СРСР і США. 3,2-3,5 кг вовни з кози і до 6 кг вовни з козла роблять ангорську породу лідером вовняної галузі. Вовна кіз ангорської породи характеризується красивим шовковистим блиском і великою міцністю.

В Україні розводять різноманітні помісі, отримані від схрещування місцевих кіз-маток із козлами ангорської породи. У радянські часи розведенням кіз на вовну займалися цілі господарства Півдня України, а сьогодні ця галузь практично відсутня через головну проблему – куди збувати вовну кіз?

Радянська шерстна порода кізРадянську шерстяну породу кіз також не можна не згадати, хоча б справедливості заради. Виведена вона була із ангорської породи – мали ж чимось займатися селекціонери Середньої Азії – проте, так і не перевершила продуктивність Ангорської породи. Кількість шерсті радянська порода дає 1,8-2,2 кг у кіз і до 4 кг у козлів. Жива вага досягає до 40 кг у кіз, і до 70 кг у козлів. За 4-5 місяців лактації матки дають 100-120 літрів молока.

М’ясні породи кіз

Бурська порода кізКози німецькі бурські. Це одна з небагатьох порід кіз виведених на м’ясо. Дуже мускулиста і плодовита, дає по три коління за два роки. Козенята за день набирають по 300 г живої ваги. Дорослі козли важать 110-135 кг, а кози – 90-100 кг. Правда, молока із них, як з козла. Якщо знаєте де купити в Україні, відпишіться, будь ласка, у коментах внизу сторінки.

Окремо, хочеться відзначити нові породи, які зараз дуже рекламують – зокрема, кіз пород новозеландська і ламанча – відгуки про них дуже суперечливі. Серед мінусів називають схильність до хвороб і вибагливість в умовах утримання. Серед плюсів – ефективність корму в перерахунку на кількість надоєного молока.

На цьому про породи кіз все. У наступній публікації розповімо про годування козенят – якраз в господарствах почалися окоти.

© Ваша коза Козакова Ніна :), fermeru.com

День поля