Menu
RSS

ТВАРИННИЦТВО » ІНШІ ТВАРИНИ

Як працюють і заробляють успішні козині ферми в Україні

  • Автор: Олена Марчик
  • Перегляди: 12001

Ми побували в трьох господарствах, щоб дізнатися як вони розводять кіз і якими є перспективи козівництва в Україні.

Приклади окремих успішних господарств вселяють оптимізм щодо перспектив козівництва в нашій країні. Це зумовлено, перш за все, постійним зростанням попиту на цю продукцію. Як результат – увага до козівництва багатьох підприємливих українців. Навіть тих, які раніше не мали справ ні з тваринництвом, ні з сільськогосподарським бізнесом.

Бельгієць створив найбільшу козину ферму на Львівщині

Як заробляють успішні козині ферми в Україні
Бельгієць Бернар Вілем разом із дружиною українкою Марією Хом’як виготовляють козині сири для Європи

Мешканцям Західної України відомо про козину ферму під Львовом, яку близько шести років тому відкрив бельгієць Бернар Вілем разом із дружиною українкою Марією Хом’як і донькою Еліс. На фермерському господарстві «Шеврет», що із французької означає «кізонька», трудяться більше десятка працівників, які доглядають за тваринами і виробляють сири – фету, кроттен та інші.

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 кроків до відкриття козиної молочної ферми

Бельгієць, який добре знається на європейському тваринництві, облюбував чудову для випасання тварин місцевість – село Дмитровичі під Львовом. Там він вивів понад 600 кіз, максимально наближених до французької зааненської породи. Одним із виграшних кроків фермера стало те, що він зайнявся активною популяризацією своєї діяльності. Організував екскурсії для бажаючих, дав можливість відвідувачам посмакувати сирами і теплим козиним молоком, виготовляє особливі продукти для гурманів (наприклад, шматочки сиру, завернуті в бекон).

Фермерам і маленьким виробникам складно збути продукцію. Тут контролюючі органи мають у 30 разів більше вимог, ніж у Франції. Кредит не кожен візьме. Бо немає застави. Земля не продається. А що є у селянина, крім неї? Тут працюють або величезні ферми на тисячі корів, або сім'я годує одну. Немає середини, яка тримає ринок, – фермерів із 20 коровамиБернар Вілем, власник господарства «Шеврет»

Попри це пан Бернар не без гордості зізнається, що за шість років своєї діяльності не дав жодного хабара. Ба навіть більше – йому доводилось втручатись у тихе-мирне життя чиновників, аби добитися від них пред’явлення стандарту для козиного молока. Їздив до міністра сільського господарства. Змусив чиновників створити держстандарт: готували півтора року. Нині бельгієць, який, до речі, чудово розмовляє українською, мріє збудувати дім біля ферми, купити техніку й вирощувати органічні зернові культури, розводити тварин і птицю.

На Київщині розводять кіз для високоякісних сирів

Як заробляють успішні козині ферми в Україні
Ферма "Бабині Кози" на Київщині

Не менш цікаве еко-місце – ферма «Бабині кози», що у селі Галайки Тетіївського району на Київщині. Заснували підприємство у 2007 році сімейство Бабіних.

Як заробляють успішні козині ферми в Україні
Власниця ферми Ганна Бабіна

«Ферма для нас, – стверджують власники, – не просто бізнес. Це хобі, яке стало способом життя». Займаються вони виробництвом козиного молока і вишуканих сирів. Крім того, започаткували мильну мануфактуру, що виробляє близько 30 видів мила з козиного молока і масла, аналогів якому нема у всьому світі.

Утримують кіз на глибокій підстилці. Цапів тримають окремо, щоб уникнути небажаних запліднень маток та специфічного неприємного запаху молока.

На корми заготовляють солому, сіно люцерни та суданки, гіллячковий корм для молодняку. А також годують зерном ячменю, вівсом, кукурудзою. З середини весни до середини осені основним кормом для кіз є пасовище.

Доїння кіз механізоване за допомогою доїльної зали на 12 місць, що дозволяє отримувати козине молоко найвищої якості. Доять тварин двічі на день. Із вимені кози молоко по трубопроводу потрапляє в танк, де охолоджується до +4 °С.

Особливо трепетно ставиться сімейство Бабіних до вирощування козенят. «Після того як козенятко з’явилося на світ, всю відповідальність за його життя та благополуччя ми беремо на себе, – розповідає хазяйка. – Перші три дні випоюємо молозивом кожного окремо і до схочу. Потім утримуємо козенят групами, які формуємо в залежності від віку та розвитку. Напуваємо молоком тричі на день з розрахунку 1,5 л на голову до 2-тижневого віку та 2 л на голову до місячного віку на добу. З тижневого віку у раціон вводимо сіль та крейду (по 5г на голову за добу), поступово збільшуючи кількість мінерального корму. З тижневого віку козенята мають вільний доступ до високоякісного сіна, гіллячкового корму та висівок»

Ферма на Кіровоградщині утримує більше 400 кіз

Створили чудову ферму для вітчизняного агробізнесу і фермери Тетяна та Сергій Орловські – засновники агропідприємства «Золота коза», що на Кіровоградщині. Почали свою справу в 2009 році. У селі Покровка Новоархангельського району змогли отримати на всіх членів своєї сім`ї по 2 га землі, тобто загалом – 16 га.

Як заробляють успішні козині ферми в Україні
На фермі "Золота коза", яка належить сім'ї Орловських із Кіровоградщини

Однак, розпочавши формувати продуктивне стадо, зіштовхнулись із вагомою проблемою – де купити здорову продуктивну козу? Як з’ясувалось, на ринку досить непросто знайти такий товар. Тож фермери, об’їздивши всю країну, придбали тільки 10 голів. Та удача сама постукала в двері: їм, врешті-решт, зателефонували з Білорусі і запропонували придбати зразу 100 голів, тобто ціле стадо.

РАДИМО: Популярні породи кіз - огляд [ФОТО]

Пані Тетяна пригадує: «Отримати відразу 105 тварин – це для нас був цікавий досвід. Адже ми придбали відразу все стадо – і молодняк, і дійних кіз – із Нідерландів, Німеччини, Росії, Білорусі, Литви». А на сьогодні на фермі «Золота коза» утримується 400 голів, з яких більше 200 козоматок, 80 ремонтних кізочок, 90 голів молодняку, 15 цапів-поліпшувачів та 4 ремонтних цапи. Так, проблему поповнення стада тут вирішують власними силами. До того ж, ферма вже має статус племінного репродуктора (тобто якщо хтось шукає кіз, то ферма Орловських шукає цапів, бо саме вони, за словами фермерів, можуть передати кізочкам усю продуктивність). До речі, нині вони утримують рекордну для нашої країни кількість цапів – 15.

У 2014 році, 1 лютого, господарів успішного підприємства спіткало лихо – на фермі вночі трапилась пожежа. За півгодини згоріло практично все – будівля, тварини, документи… Внаслідок пожежі, офіційною версією якої називали коротке замикання, загинуло три сотні кіз. Господарі тяжко переживали втрату. Однак зі справою свого життя розпрощатись не змогли. І почали все з початку. Нині господарство зуміло відновити виробничі потужності. Але лише його власникам відомо – якими силами…

Асортимент продукції ферми «Золота коза» складається із пастеризованого козиного молока, кефіру, йогуртів, сиру кисломолочного, сирних закусок, твердих сирів. За свідченням подружжя Орловських, великий асортимент дозволяє бути на ринку більш конкурентоспроможними та сприяє кращій реалізації. І хоч в Україні немає жодної технічної документації, регламентів, рецептів та технології для виготовлення продуктів переробки козиного молока, перейнявши досвід сироваріння у Литві, фермери представляють ринку ексклюзивну продукцію.

Ми постійно працюємо над розширення асортименту своєї продукції, бо без цього ніяк. Вже цього року ми ввели два нових види сиру, закуски. Адже зі збільшенням кількості молока треба думати, як його краще реалізуватиТетяна Орловська, власниця ферми «Золота коза»

Попит на козине молоко та продукти його переробки нині зосереджується у великих містах. Маючи негативний досвід співпраці з великими торговими мережами, де продукція просто «губилась» на полицях, фермери перейшли у магазини здорового харчування, органічної продукції або так звані еко-магазини.

ВАРТО ЗНАТИ: Козине молоко в порівнянні з коров'ячим [ВІДЕО]

«На сьогодні нам самі телефонують магазини, які прагнуть пропонувати споживачеві якісне, – як великі, так і дрібні. Без зайвої скромності можемо сказати, що ми тепер самі обираємо місце, куди поставляти свою продукцію», – розповідають фермери.

Зональне розміщення українських кіз більш-менш рівномірне, проте центрами козівництва варто назвати ‪‎Одеську (87,5 тис. голів),‪ ‎Харківську (37,7 тис. голів) та Закарпатську (35,5 тис. голів)  області. Однак поголів’я кіз в нашій країні складає зовсім незначну кількість із загального поголів’я – менше одного відсотка.

Обов'язково читайте ще:

День поля