Menu
RSS

ТВАРИННИЦТВО » ПТАХИ

Вирощування домашніх бройлерів. Коли бройлер стає "домашнім"?

 • Автор: Юлія Супрунова
 • Перегляди: 16337
Вирощування домашніх бройлерів.

Як заробити на бройлерах в умовах конкуренції із потужними птахофабриками?

Вирощування домашніх бройлерів набуває великої популярність незважаючи на інтенсифікацію виробництва і конкуренцію з боку великих промислових підприємств.

Переваги вирощування домашніх бройлерів

 • більш привабливий вигляд у тушки, ніж у фабричних курей (жовтуватий відтінок жиру і шкірки, більш темний, насичений колір м'яса);
 • маса тушки більша, ніж у домашніх курей (близько 1,5-2,5 кг), вирощених у домашніх умовах;
 • кращий смак м'яса: більш соковите і м'яке;
 • вартість тушки відсотків на 15-20 вища фабричних бройлерів;
 • місця реалізації - м'ясні ринки і ... мережа Інтернет (доставка продукції під замовлення).

Де взяти молодняк для вирощування домашніх бройлерів

Це звичайні курчата-бройлери перевірених кросів: Кобб-500 і Росс-308. Купити молодняк для вирощування домашніх ​​бройлерів можна двома способами. Купити або замовити добовий молодняк у перевірених продавців. Або придбати яйце інкубаційне і інкубатор. 

Особливості годування домашніх бройлерів

Вирощування домашніх бройлерів має нюанси, які слід чітко розуміти.

Перший нюанс. Вирощування домашніх бройлерів на фабричних комбікормах – пре-старт, старт, фініш, призведе до того, що ми отримаємо продукт за смаковими якостями ідентичний фабричній тушці, але дорожчий за собівартістю. Адже у таких гігантів, як, скажімо, «Наша Ряба» не просто великі обсяги виробництва, а ще й свої поля для вирощування зерна і власні цехи комбікормів, що дозволяє мінімально знизити ціни на кінцеву продукцію.

Другий нюанс. Дерть, макуха, і тим більш картопля, якими нерідко відгодовують бройлерів у домашніх умовах, - це абсолютно не задовільний корм для вирощування домашніх бройлерів. Такий скудний раціон не дозволяє бройлерам розкрити весь потенціал росту і набрати за 42 дні вагою більше 2 кг.

Читайте також: Рекомендації з вирощування бройлерів: схема годування і витрати корму

Третій нюанс. Виготовити повноцінний комбікорм для вирощування домашніх бройлерів можна самостійно, проте це не просто. По-перше, складно дотриматися необхідних пропорцій. По-друге, важко знайти всі необхідні інгредієнти. Ось, наприклад, склад престартового корму для вирощування домашніх бройлерів від одного з українських виробників: пшениця, кукурудза, макуха соєва, рибне борошно, макуха соняшникова, олія соняшникова, вапняк, монокальцій фосфат, вітамінно-мінеральна суміш для молодняка бройлерів, лізин, метіонін, кокцидіостатики, БАД для підвищення продуктивності, ароматизатор, сіль, сода, адсорбент мікотоксинів, пребіотик, пробіотик, ензим – всього 20 (!) найменувань. Для їхнього виробництва потрібен повноцінний комбікормовий завод.

Четвертий нюанс. Для вирощування домашніх бройлерів ефективнішим є гранульовані корма: вони однорідні, економніші та зручніші.

Крім того, існують ще такі підводні камені, як наприклад фальсифікат рибного борошна (до нього підмішують дешевше м'ясо-кісткове борошно та інші сторонні складові).

Тому, наша рекомендація для вирощування домашніх бройлерів є такою.

 • Годувати курчат фабричними комбікормами за схемою годівлі бройлерів приблизно до 21-30 дня, пропоювати відповідними профілактичними препаратами. Всі правила утримання і годівлі бройлерів до 21-го дня повністю збігаються зі звичайною технологією вирощування бройлерів.
 • Далі для вирощування домашніх бройлерів використовувати власні натуральні корма.

Схема відгодівлі і вирощування домашніх бройлерів

Вік, дні Жива вага,
кг/гол.

Витрати корму,
г./добу*гол

Витрати від початку вирощування, г./гол.
0 0,042   0
1 0,052 14 14
2 0,066 14 28
3 0,082 15 43
4 0,1 16 59
5 0,12 22 81
6 0,142 25 106
7 0,166 28 134

Таблиця відгодівлі бройлерів повністю ›››

На якому етапі бройлер стає домашнім?

Після 20 дня в комбікорм для вирощування домашніх бройлерів можна додавати кукурудзяну дерть (до 10% від маси) так, щоб до 30-го дня повністю перейти на натуральні корми.

Останні дні перед забоєм курчат бройлерів годують самостійно приготованим кормом, основу якого мають складати пшениця і кукурудза.

Приблизний склад фінішного корму для вирощування домашніх бройлерів:

 • Дерті кукурудзяної - 400;
 • Дерті пшенічної - 200,
 • Дерті ячмінної - 150,
 • Дерті вівсяної - 100
 • Макухи соняшнікової - 150.

Або так:

 • Дерті кукурудзяної - 2 частини;
 • Дерті пшенічної - 1 частина,
 • Дерті горохової - 0,5 частини,
 • Макухи соняшнікової - 0,5 частини

Дрібний гравій і крейда мають завжди стояти в окремих годівницях.

Вирощені за такою схемою відгодівлі бройлери швидко набирають вагу в першій половині вирощування і набувають домашнього смаку наприкінці.

Якщо все зроблено правильно, до моменту забою бройлери мають набути живої ваги 2-3 кг, що дозволяє отримати тушку 1,5 - 2,2 кг.

Правила вирощування "домашніх" бройлерів

 • Доступ до води повинен бути завжди. Якщо вирощування домашніх бройлерів здійснюється на глибокій підстилці, а тим більше без вигулу, найкраще забезпечити їм напування через систему ніпельних поїлок. Вода при такому напуванні домашніх бройлерів завжди чиста та буде економно витрачатися, а в приміщенні не буде сирості.
 • Корм для вирощування домашніх бройлерів має бути в наявності цілодобово. Чи це фабричний комбікорм, чи самостійно приготовлена суміш злаків, - вони повинні завжди стояти в окремих годівницях, навіть якщо в основному ви годуєте бройлерів овочами та мішанками.
 • Ніч для бройлерів - це додатковий час для їжі, і відповідно освітлюючи їм годівниці, ви наближаєте момент забою.
 • Для ефективного вирощування домашніх бройлерів слід дотримуватися температурного режиму. Інакше - поганий апетит, збивання в купи, відмінок, і - прощай, м'ясо.
 • Бройлерам необхідне сонячне світло, але їм зовсім не потрібна свобода пересувань, вона їм заважає набирати вагу. Найкраще випускати їх в огороджений вигул-солярій лише на деякий час.
 • Слідкуйте за станом глибокої підстилки, не забуваючи підсипати новий шар.

А на десерт сьогодні перша частина відео про вирощування бройлерів у домашніх умовах. Повністю всі частини дивіться у публікації Технологія вирощування бройлерів [ВІДЕО]

День поля